2019-05-25 16:37

Finala Ligii Naționale: ACS Sepsi Sf. Gheorghe a învins în primul meci pe CS Municipal Târgoviște

|  08:09

ACS Sepsi Sf. Gheorghe a reușit să învingă în primul meci al finalei Ligii Naționale de baschet feminin pe CS Municipal Târgoviște într-un meci organizat în Sf. Gheorghe, în sala Kati Szabo. Ardelenii au învins campioana en titre la diferență de un punct.

CS Municipal Târgoviște, campioana en titre la baschet feminin, a fost învinsă vineri cu scorul de 66-65 (15-17, 19-14, 15-8, 17-26) de ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe în primul meci din finala Ligii Naționale.

Potrivit Agerpres, ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe a condus cu 4-0 și 10-5, dar CS Municipal Târgoviște a revenit și a terminat primul sfert în avantaj, 15-17. Sf. Gheorghe a dus scorul la 34-31 la jumătate confruntării, mărindu-și diferența la 43-35 în al treilea sfert. Cu zece minute înainte de finala, CS Municipal Târgoviște era condusăț 49 – 39, dar a început revenirea, fără a putea egala, scorul rămând la 66-65 în favoarea ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe. Cea mai bună învingătoare a fost Annemarie Parău.

Finala Ligii Naționale de baschet feminin se joacă după sistemul cel mai bun din cinci meciuri. Următorul meci este programat sâmbătă, tot la Sf. Gheorgghe, la ora 19.00.

Ultima modificare in data de :2015-04-11

TAGURI: finala, ligii, nationale, baschet, feminin, acs, sepsi, gheorghe, municipal, targoviste, kati, szabo