2018-12-19 11:41

Europa League: FCSB, scor egal după prima rundă cu Hajduk Split

|  23:58

FCSB a încheiat la egalitate în deplasare cu echipa croată Hajduk Split, scor 0-0, în meciul disputat joi pe stadionul Poljud, în manşa întâi a turului al treilea preliminar al Europa League la fotbal.

Dominată în prima repriză, dar cu o evoluţie în creştere după minutul 46, FCSB a obţinut un rezultat promiţător, în faţa unui adversar agresiv, pe un gazon foarte prost şi pe o temperatură ridicată.Hajduk a început meciul cu intervenţii dure, iar FCSB a replicat printr-o intervenţie tare a lui Gnohere.Gazdele au fost destul de periculoase în minutul 8, la o ezitare a lui Bălgrădean. Ocazii clare au avut Fomitschow (min. 12), Juranovic (13) şi Vucur (22). După o perioadă mai calmă, Ivanovski s-a remarcat cu o lovitură de cap (36).Bucureştenii nu au avut nicio fază notabilă în prima repriză. Momcilovic a fost înlocuit în min. 45, după ce a suferit o întindere.Dennis Man, cu o evoluţie ştearsă, a fost schimbat la pauză de Jakolis.Teixeira a şutat de la distanţă în debutul reprizei secunde, deşi ar fi putut pasa (48). Echipa lui Dică a avut o acţiune bună în min. 53, dar mingea nu a ajuns la Gnohere.Hajduk, în criză de idei, a fost rareori periculoasă în a doua jumătate a meciului, în condiţiile suprafeţei de joc execrabile. Bălaşa a avut o intervenţie bună la una din rarele faze importante ale croaţilor din actul secund.Bălgrădean a avut o paradă de excepţie la cea mai mare ocazie a meciului, la lovitura de cap a lui Said din ultimul minut al timpului regulamentar, iar după un minut s-a remarcat din nou.FCSB a avut primul şut pe poartă la singura sa mare ocazie, prin Moruţan, în al cincilea minut de prelungire, portarul apărând execuţia venită după un un-doi cu Teixeira.Românul Steliano Filip nu a fost în lotul lui Hajduk pentru această partidă. Antonio Jakolis, fotbalistul croat al lui FCSB, a trecut pe la Hajduk, în timp ce Mirko Ivanovski, jucătorul macedonean al echipei din Split, a evoluat în Liga I la Astra Giurgiu şi CFR Cluj.

Ultima modificare in data de :2018-08-10

TAGURI: europa league, fcsb, tur, hajduk split