2018-12-11 22:35

LIVE.Finala Cupei Mondiale se dispută la Moscova. Minutul 69, Mandzukic reduce din diferență, FRANȚA – CROAȚIA 4-2

|  18:15

UPDATE. 19' autogol Mandzukic, FRANȚA – CROAȚIA 1-0; 29' gol Perisic, FRANȚA - CROAȚIA 1-1; 39' Griezmann înscrie din penalty, FRANȚA - CROAȚIA 2-1; 59' gol înscris de Paul Pogba, FRANȚA – CROAȚIA 3-1; 65’ gol înscris de Mbappe, FRANȚA – CROAȚIA 4-1; 69' Mandzukic reduce din diferență, FRANȚA – CROAȚIA 4-2

Finala Cupei Mondiale, dintre Franţa şi Croaţia, a început, duminică, pe stadionul Lujniki din Moscova. Franţa luptă pentru un al doilea trofeu din istoria sa, iar Croaţia pentru primul, informează News.ro.

În teren au fost trimişi următorii jucători:

Franţa: Lloris  - Pavard, Varane, Umtiti, Hernandez - Kanté, Pogba - Mbappé, Griezmann, Matuidi - Giroud. Selecţioner: Didier Deschamps

Croaţia: Subasici - Vrsaljko, Lovren, Vida, Strinici - Brozovici - Rakitici, Modrici - Rebici, Perisici - Mandzukici. Selecţioner: Zlatko Dalici

Meciul este arbitrat de argentinianul Nestor Pitana, ajutat de asistenţii Hernan Maidana şi Juan P. Belatti, iar arbitru de rezervă va fi olandezul Bjorn Kuipers.

Înaintea partidei a avut loc festiviatea de închidere, în cadrul căreia imnul oficial al Cupei Mondiale a fost cântat de Will Smith, Nicky Jam şi Era Istrefi.

De asemenea, a fost prezent şi fostul internaţional brazilian Ronaldinho, care a cântat alături de mai mulţi copii şi celebra soprană rusă Aida Garifulina.

La meci sunt prezenţi preşedintele rus Vladimir Putin, cel francez, Emmanuel Macron, şi preşedinta Croaţiei, Kolinda Grabar-Kitarovici.

Trofeul Cupei Mondiale a fost adus pe teren de fost campion german Philipp Lahm.

Ultima modificare in data de :2018-07-15

TAGURI: finala, fotbal, franta, croatia, moscova