2017-12-11 02:18

România, VICTORIE de moral în fața naționalei Turciei lui Mircea Lucescu. Vezi REZUMATUL partidei

|  23:03

Nationala Romaniei a obtinut o victorie entuziasmanta in meciul amical cu Turcia lui Mircea Lucescu. "Tricolorii" s-au impus la Cluj mai clar decat o arata scorul de 2-0, partida fiind dominata clar de elevii lui Cosmin Contra.

Selectionerul a inceput duelul din Gruia cu o echipa ofensiva, una in care si-au facut loc Stanciu, Budescu, Deac, Grozav sau Keseru, iar asta s-a vazut si in teren.Nationala noastra s-a instalat la conducerea jocului din primele minute, tactica fiind una evident mai ofensiva decat in trecut.Prima repriza a fost marcata de "floricelele" lui Budescu, acesta reusind cateva treceri si pase de mare efect, si de golul lui Grozav."Decarul" Romaniei a marcat inainte de pauza, el punctand cu un sut frumos, usor deviat, dupa o centrare pe jos trimisa de Deac din banda dreapta.Repriza secunda a fost una desfasurata dupa aceleasi coordonate, iar golul doi a fost unul foarte asemanator cu primul. Budescu a patruns bine in banda stanga atragand doi fundasi langa el, a pasat scurt la Pintilii, iar acesta i-a trimis in careu lui Grozav, care a marcat cu un sut plasat dupa un dribling scurt.Turcii au avut putine ocazii, insa doua dintre ele au fost uriase. Mai intai, debutantul Nita, intrat in partea a doua a meciului in locul lui Pantilimon, a intervenit foarte bine pentru ca apoi Tosun sa reia incredibil peste transversala din doi metri cu o lovitura de cap.

Ultima modificare in data de :2017-11-09

TAGURI: nationala romaniei, amical, turcia, grozavu, mircea lucescu