2019-05-25 17:07

România a încheiat pe locul 3 la medalii Campionatele Mondiale de gimnastică aerobică de la Incheon

|  14:28

România a încheiat Campionatele mondiale de gimnastică aerobică de la Incheon (Coreea de Sud) obținând duminică o nouă medalie, de bronz, în proba de grup (Gabriel Bocser, Bianca Gorgovan, Lucian Săvulescu, Lavinia Panaete, Dacian Barna). Cu această nouă medalie, delegația ţării noastre a încheiat competiția supremă a acestei discipline pe un senzaţional loc 3 pe națiuni.

O medalie de aur a fost cucerită de constănțeanca Oana Corina Constantin, una de argint, în proba pe echipe, și una de bronz, la grup. De asemenea, sportivii români prezenți la Incheon au ocupat locul 4 în finala la trio (Lucian Săvulescu, Lavinia Panaete, Dacian Barna), locul 5 la dance aerobic (Anca Surdu, Mădălina Cioveie, Andreea Bogati, Alexandra Oprea, Andreea Darie, Laura Cristache, Denisa Ganea, Bianca Becze), precum și, duminică, locul 6 la perechi (Lavinia Panaete, Dacian Barna).

În clasamentul final pe națiuni, pe primul loc s-a situat China, cu 6 medalii (2 de aur, 3 de argint și 1 de bronz), urmată de țara gazdă, Coreea de Sud 3 (2-0-1), treapta a treia a podiumului fiind ocupată de România 3 (1-1-1). Au urmat: 4. Italia 2 (1 — 1 — 0) și Japonia 2 (1 — 1 — 0), 6. Franța 2 (1 — 0 — 1), 7. Ungaria 2 (0 — 2 — 0), 8. Rusia 2 (0 — 0 — 2), 9. Mexic 1 (0 — 0 — 1) și Mongolia 1 (0 — 0 — 1).

Ultima modificare in data de :2016-06-19

TAGURI: romania, medalii, gimnastica aerobic, incheon