2016-12-09 21:36

MONDEN

România a ratat calificarea în semifinalele Campionatului European de handbal feminin

|  08:32

Echipa României a ratat calificarea în semifinalele Campionatului European de handbal feminin U-19 din Olanda, după ce a pierdut miercuri seara la Arnhem, în fața Austriei.

Echipa noastră a pierdut la Arnhem, cu scorul de 23-22 (10-14), în ultimul meci din grupa principală 1. România a condus cu 14-10 la pauză şi a avut avantaj de 7 goluri (20-13) în debutul reprizei secunde, dar a căzut inexplicabil apoi, fiind egalată, 20-20. Ulterior a condus cu 21-20, dar Austria a marcat de trei ori prin Katharina Zahrada, Sonja Frey şi Karla Ivancok, reuşind o calificare spectaculoasă. Cea mai bună jucătoare a noastră a fost portăriţa Denisa-Ştefania Dedu. România a terminat pe locul 3 în grupă şi va juca pentru locurile 5-8. În semifinale se vor întâlni Danemarca - Austria şi Olanda - Serbia.

Ultima modificare in data de :639256-03-26