2017-11-21 10:21


Schimbarea la faţă a şefilor SIE. Azi, Silviu Predoiu. Imagini cât mii de cuvinte

 |  21:01
Schimbarea la faţă a şefilor SIE. Azi, Silviu Predoiu. Imagini cât mii de cuvinte

Silviu Predoiu s-a născut pe 5 august 1958, la Bucureşti, şi este adjunct al şefului Serviciului de Informaţii Externe (SIE) din data de 18 noiembrie 2005. Predoiu a fost director interimar al SIE de patru ori.

Silviu Predoiu a urmat cursurile Facultăţii de Geologie-Geografie din cadrul Universităţii Bucureşti (1979-1984). După facultate, a lucrat ca inginer geolog la ICE Geomin (1984-1985) şi la Întreprinderea de Metale Rare din Bucureşti (1985-1990).

După ce a urmat între anii 1987–1989 un curs de informaţii externe la Şcoala de ofiţeri de securitate de la Brăneşti (judeţul Ilfov), care aparţinea de DIE, Silviu Predoiu a fost încadrat în Serviciul de Informaţii Externe (SIE) în anul 1990 cu gradul de locotenent-major. Între anii 1990–1993, a lucrat ca ofiţer operativ de contraspionaj extern, fiind înaintat la gradul de căpitan (1992). În paralel, în anul 1993 a absolvit un curs postuniversitar de jurnalism. În perioada 18 octombrie 1993 – 22 noiembrie 1997, efectuează o misiune externă de lungă durată, fiind detaşat ca secretar III la Ambasada României din Lagos (Nigeria), având ca domenii de activitate: presa şi relaţiile consulare. Este avansat la gradul de maior în anul 1996. Revine în România în anul 1997 ca ofiţer operativ de contraspionaj extern, îndeplinind pe rând funcţiile de şef de birou, locţiitor de şef serviciu şi apoi şef de serviciu (1997-2000). În anul 1999, a absolvit un curs postuniversitar de management, fiind înaintat la gradul de locotenent-colonel.

Între anii 2000–2004, Silviu Predoiu deţine funcţia de şef de direcţie în cadrul SIE, conducând pe rând următoarele departamente: combaterea crimei organizate (2000-2004), antiterorism (2002-2003) şi apoi protecţie internă (2003-2004). Urmează în această perioadă o serie de programe de pregătire specifică organizate de servicii partenere euro-atlantice (2000-2003), în urma cărora este înaintat la gradul de colonel (2002) şi general de brigadă - cu o stea (2004).

După o scurtă perioadă (2004-2005), în care a fost şef direcţie generală (contraspionaj şi protecţie internă), generalul Silviu Predoiu a fost numit la data de 18 noiembrie 2005 în funcţia de adjunct al directorului SIE. În anul 2006, Silviu Predoiu a fost înaintat la gradul de general-maior (cu două stele), în 2008, a primit gradul de general-locotenent (cu 3 stele), iar în 2011 a ajuns la patru stele – general.

Predoiu a fost director interimar al SIE în perioadele 20 iulie - 4 octombrie 2006, 19 martie – 5 decembrie 2007, 8 februarie 2012 - 27 februarie 2012 şi 23 septembrie 2014 - 29 iunie 2015.


Aparut in:

Ultima modificare in data de :2016-01-24

GALERIE MEDIA



TAGURI: schimbarea la fata a sefilor sie, silviu predoiu, imagini cat mii de cuvinte, bucuresti, 2005



Comenteaza pe facebook




Comenteaza pe site


CARACATITA DIPLOMATIEI
24 Ian 2016

Pe Tender il cunoaste ? De microfoanele din biroul minelor , ce stie ? Dar Depozitul de monstre miniere al tari din Grivita , aruncat si distrus de mafie ce stie ? Parca sta la masa cu citiva puscariasi ?
Random image



Ultimele stiri






Apa Nova