2017-11-25 09:44


Schimbarea la faţă a şefilor SPP. Azi, Anghel Andreescu şi Neculai Stoina. Imagini cât mii de cuvinte

 |  21:01
Schimbarea la faţă a şefilor SPP. Azi, Anghel Andreescu şi Neculai Stoina. Imagini cât mii de cuvinte

Anghel Andreescu s-a născut 5 septembrie 1950, în localitatea Valea Iaşului, judeţul Argeş şi a fost director al Serviciului de Protecţie şi Pază (SPP) în perioada 4 mai 1998 - 21 ianuarie 1999.

Andreescu a absolvit Liceul “Vlaicu Vodă” din Curtea de Argeş, a urmat studii la Şcoala de ofiţeri activi a Ministerului Afacerilor Interne, arma miliţie (1972-1975), iar ulterior s-a înscris la Facultatea de Drept din Bucureşti (1972-1977) şi la Facultatea Arme Întrunite din cadrul Academiei de Înalte Studii Militare din Bucureşti (1982-1984). În 1995, a obţinut titlul ştiinţific de doctor în ştiinţe militare, la Facultatea de drept a Universităţii Bucureşti.

După absolvirea Şcolii de ofiţeri în anul 1975, a lucrat în cadrul Ministerului Afacerilor Interne, îndeplinind funcţiile de comandant companie şi batalion elevi la Şcoala de Subofiţeri de Miliţie din Slatina (1975-1982). Revine în anul 1984 la acelaşi centru, ocupând pe rând posturile de ofiţer specialist III, şef de catedră şi şef de stat major.

Între anii 1990-1997 a fost şef de stat major la Centrul de Studii Postuniversitare al Ministerului Administraţiei şi Internelor. La data de 3 ianuarie 1997, colonelul Anghel Andreescu a fost numit comandant al Brigăzii 11 Mobile de Jandarmi Bucureşti. A fost avansat la gradul de general de brigadă (cu o stea) la 27 noiembrie 1997.

La data de 4 mai 1998, Anghel Andreescu devenit şef al SPP, pe 21 ianuarie 1999 părăsind Serviciul pentru a fi numit comandant al Jandarmeriei Române (1999-2001), funcţie din care a reuşit sa blocheze marşul minerilor spre Bucureşti, în celebra bătălie de la Stoeneşti (16 februarie 1999).

În perioada cât a condus Jandarmeria Română, a fost înaintat la gradele de general de divizie (cu 2 stele) la 1 decembrie 1999 şi general de corp de armată (cu 3 stele) la 25 octombrie 2000. Pe 20 ianuarie 2005, chestorul şef de poliţie Anghel Andreescu a fost numit în funcţia de secretar de stat, şeful Departamentului Ordine şi Siguranţă Publică din Ministerul Administraţiei şi Internelor, unde a lucrat până pe 17 martie 2009. I s-a acordat gradul profesional de chestor general de poliţie (cel mai înalt grad din ierarhia Poliţiei Române, echivalent cu cel militar de general cu 4 stele) la 31 ianuarie 2006. Andreescu a mai fost secretar de stat în MAI între 2012 şi 2013.

Neculai Stoina s-a născut la 6 decembrie 1945, în Bacău şi a condus Serviciului de Protecţie şi Pază între 18 martie 1999 şi 28 decembrie 2000.

Stoina a absolvit Liceul Militar „Ştefan cel Mare” din Câmpulung Moldovenesc (1963), Şcoala Militară Superioară de Ofiţeri Activi „Nicolae Bălcescu” din Sibiu (1967) şi Facultatea de Arme întrunite din cadrul Academiei de Înalte Studii Militare din Bucureşti (1974).

După absolvirea Şcolii de ofiţeri, Stoina a fost profesor la Şcoala Militară de Ofiţeri Activi „Nicolae Bălcescu” din Sibiu, unde a îndeplinit funcţiile de comandant de subunităţi ierarhice (1967–1981), şef al Catedrei de „Tactica Armelor Întrunite” şi locţiitor al comandantului pentru arma Infanterie (1981–1984).

Este numit apoi comandant al Liceului Militar „Dimitrie Cantemir” din Breaza (1984–1991), comandant al Institutului Militar de Infanterie şi Chimie „Nicolae Bălcescu” din Sibiu (1991–1995) şi în cele din urmă devine rector al Academiei Trupelor de Uscat „Nicolae Bălcescu” din Sibiu (1995–1997). Între anii 1997–1999 îndeplineşte un stagiu de comandă la Corpul 6 Armată „Horea, Cloşca şi Crişan” din Târgu-Mureş.

Generalul de brigadă Neculai Stoina a fost numit, la data de 18 martie 1999, în funcţia de director al SPP, cu rang de secretar de stat. În perioada cât a condus SPP-ul, a fost înaintat la gradele de general de divizie (cu 2 stele) la 1 decembrie 1999 şi general de corp de armată (cu 3 stele) la 1 decembrie 2000.


Aparut in:

Ultima modificare in data de :2016-01-27

GALERIE MEDIA



TAGURI: schimbarea la fata a sefilor spp, anghel andreescu, neculai stoina, imagini cat mii de cuvinte, vale tapului



Comenteaza pe facebook




Comenteaza pe site


Random image



Ultimele stiri






Apa Nova