2017-11-23 11:34


Schimbarea la faţă a şefilor SPP. Azi, Dumitru Iliescu şi Nicu Anghel. Imagini cât mii de cuvinte

 |  21:01
Schimbarea la faţă a şefilor SPP. Azi, Dumitru Iliescu şi Nicu Anghel. Imagini cât mii de cuvinte

Dumitru Venicius Iliescu s-a născut pe 18 august 1956, în localitatea Greci, judeţul Mehedinţi şi a fost director al Serviciului de Protecţie şi Pază (SPP) în perioada 7 mai 1990 - 21 noiembrie 1996.

Mitică Iliescu a absolvit Şcoala Militară de Ofiţeri şi a fost secretar UTC la liceul militar Dimitrie Cantemir (1978-1980), iar apoi secretar de partid (1980-1982). În 1989, a terminat Facultatea Politico-Militară din cadrul Academiei Militare.

A fost acuzat că pe 21 decembrie 1989 ar fi ordonat blindatelor să treacă peste revoluţionarii din spatele baricadei dintre Intercontinental şi Dunărea. Dumitru Iliescu a negat acuzaţiile. Pe 26 decembrei 1989, Iliescu a organizat o grupare militară de patru ofiţeri M.Ap.N., însărcinată cu protecţia fizică a membrilor marcanţi ai conducerii FSN.

Prin Decretul nr. 204 din 7 mai 1990, Consiliul Provizoriu de Uniune Naţională (CPUN) a înfiinţat Unitatea Specială de Pază şi Protocol (USPP), în subordinea Ministerului Apărării Naţionale (în componenţa Brigăzii de Gardă), cu misiunea de a asigura protecţia şi paza demnitarilor români, precum şi a celor străini care vizitau România. Ca director al acestei unităţi a fost numit colonelul Dumitru Venicius Iliescu. În iulie 1991, U.S.P.P. a devenit prin lege Serviciul de Protecţie şi Pază (SPP), organ de stat „cu atribuţii în domeniul siguranţei naţionale”.

Dumitru Iliescu era căpitan în decembrie 1989, iar la plecare din SPP, pe 21 noiembrie 1996, devenise general de brigadă. Până pe 5 februarie 1997, când a fost trecut în rezervă cu gradul de general de divizie, Iliescu a condus Brigada 16 Jandarmi din Bacău.

În aprilie 2001, după revenirea la Cotroceni a lui Ion Iliescu, Dumitru Iliescu a fost numit în funcţia de consilier de stat la Guvernul României. Primeşte gradele de general de corp de armată (cu 3 stele) la 15 aprilie 2003 şi general (cu 4 stele) la 21 octombrie 2004. Împreună cu Cătălin Voicu, general SPP, Dumitru Iliescu a înfiinţat SC Agenţia Naţională de Pază, Protecţie, Investigaţii şi Protocol SRL. În octombrie 2014, casa lui Iliescu a fost perchiziţionată de procurorii DNA, în dosarul în care Viorel Hrebenciuc era urmărit penal pentru fapte de corupţie.

Nicu Anghel s-a născut pe 7 noiembrie 1952 şi a îndeplinit funcţia de director al Serviciului de Protecţie şi Pază (SPP) în perioada 18 decembrie 1996 - 29 aprilie 1998.

Anghel a absolvit în anul 1974 Şcoala Militară de Ofiţeri de Infanterie de la Sibiu, urmând apoi cursurile Facultăţii de Arme Întrunite din cadrul Academiei Militare din Bucureşti (1982 - 1984) şi Colegiul Naţional de Apărare (1995).

După absolvirea şcolii de ofiţeri, a fost încadrat comandant de pluton şi, apoi, comandant de companie cercetare la Regimentul 60 Paraşutişti din Buzău. A fost comandant de batalion paraşutişti în Regimentul 62 Paraşutişti (1984 – 1986).

Nicu Anghel a fost trecut în rezervă în 1986, fiind numit instructor de paraşutişti la Aeroclubul Transilvania din Sibiu. A lucrat apoi la Turnul de Control Otopeni.

În campania electorală pentru alegerile prezidenţiale din 1996, Anghel a condus activitatea de asigurare a traseului candidatului Emil Constantinescu, care după ce a ajuns şef al Stattului l-a numit pe locotenent-colonelul (r) Nicu Anghel director al SPP.

Pe 29 aprilie 1998, Nicu Anghel şi-a dat demisia din SPP, după izbucnirea scandalului Ţigareta II (contrabandă cu ţigări pe Aeroportul Militar Otopeni) în care fusese implicat şi un ofiţer SPP (colonelul Gheorghe Truţulescu).


Aparut in:

Ultima modificare in data de :2016-01-26

GALERIE MEDIA



TAGURI: schimbarea la fata a sefilor spp, dumitru iliescu, nicu anghel, imagini cat mii de cuvinte



Comenteaza pe facebook




Comenteaza pe site


MILITARU
27 Ian 2016

Daca CEAUSESCU nu a avut SPP, de ce i-a trebuit SPP lui Iliescu BUNICUTA si CAMARILEI LUI DE HOTI ca sa demonstreze cat se poate de clar LOVITUTA DE STAT data in decembrie 1989 si ca Ro a fost CAPTURATA de MAFIOTI si BANDITI care s-au organizat in partide politice ca niste grupari infractionale de crima organizata distrugand efectiv Ro. Nici daca ar fi fost angrenata in vreun razboi militar Ro nu ar fi fost PRABUSITA in asemenea hal.
Random image



Ultimele stiri






Apa Nova