2018-05-23 00:43

|  14:59

Petroşăneanul Toma Coconea a reuşit să încheie cu bine cea mai dură competiţie din lume, X-Alps 2013, parcurgând 2.456 de kilometri în 12 zile, perioadă în care a alergat câte un maraton şi jumătate zilnic. Temerarul a luptat cu succes cu variaţiile de temperatură, de la -10 grade pe Mont Blanc la 26 în Monte Carlo, acolo unde a fost aşezat punctul de final al întrecere la care au participat 31 de atleţi din întreaga lume, selectaţi din peste 7.000 de candidaţi.

Vicecampion la ediţia din 2011 (n.r. concursul se desfăşoară o dată la doi ani), instructorul de parapantă din Valea Jiului era cotat printre favoriţii cursei din acest an, însă în cele din urmă a încheiat cursa pe locul 10, joi seară, ceea ce îi asigură prezenţa şi pentru X-Alps 2015, el fiind de altfel singurul sportiv care a participat la toate cele 6 ediţii de până acum.

În cele 12 zile în care a străbătut Alpii de la Salzburg la Monte Carlo, Coconea a zburat cu parapanta 1.678 de kilometri, în timp ce în alergare a reuşit să parcurgă nu mai puţin de 780 de kilometri, ceea ce îl situează pe prima poziţie în topul atleţilor. Niciunul dintre participanii care au încheiat cursa nu au reuşit să se apropie de performanţa reuşită de român, cunoscut pentru calităţile sale fizice ieşite din comun. În 2007, atunci când a terminat al doilea, statisticile indicau în dreptul „Şoimului Carpaţilor” un număr total de peste 1.000 de kilometri parcurşi la pas. Anul acesta, conform datelor prezentate de Red Bull X-Alps, tricolorul a alergat 108 ore cu o viteză media orară de 7 kilometri, în timp ce în zbor şi-a petrecut 55 de ore cu o viteză medie de 55 de kilometri.

Fani-surpriză la Monte Carlo

Printre cei aproximativ 20 de suporteri care au aşteptat joi noapte sosirea românului la finiş s-a numărat şi vedetele tv Mihaela Rădulescu şi Dani Oţil, care au şi postat mai multe fotografii pe internet, dar şi pilotul Toni Bandon, unul dintre pionerii în ceea ce priveşte traversarea Alpilor. În timpul cursei, Toma Coconea a avut parte de ajutorul a sdoi asistenţi-suporteri, Daniel Pisică şi Adrian Miclea. Imediat cum a încheiat cursa, românul a văzut miile de mesaje pe care fanii i le-au transmis pe site-urile de socializare.

"Acum stau pe plajă la Monaco şi vă citesc mesajele voastre emoţionante şi superbe. Vreau să vă mărturisesc că puterea din cursă nu a fost doar a mea, a fost şi a voastră . M-aţi împins de la spate şi mi-aţi dat putere şi vreau să vă mulţumesc din suflet! Şi datorita voua am ajuns la final. Vă iubesc!”, a transmis Toma Coconea pe pagina sa oficială.

Ultima modificare in data de :2013-07-19

Coconea a ajuns la Monte Carlo după 12 zile petrecute în Munţii Alpi

TAGURI: toma coconea, x-alps, alpi, parapanta, mihaela radulescu, monte carlo, maraton