2016-12-11 10:12

Adio Copacabana!

|  22:22

Naţionala feminină de handbal a României a ratat, cum era de aşteptat, calificarea în sferturile de finală ale Campionatului Mondial din Brazilia, după ce a fost învinsă de Croaţia, scor 27-28.

Echipa noastră a avut un început ezitant de meci, însă cu timpul a pus stăpânire pe joc, iar la pauză avea un avantaj de trei goluri, 18-15. România a avut un debut de repriză foarte slab, croatele trecând în avantaj, 20-19. La scorul de 21-20 pentru adversare, în min. 43, instalaţia de iluminare a sălii din Sao Bernardo s-a defectat şi meciul a fost oprit din cauza lipsei de luminozitate pentru circa 20 de minute. S-a mers apoi cap la cap, iar cu cinci minute înainte de final, elevele lui Radu Voina aveau 27-25. De aici s-a rupt din păcate totul, adversarele au punctat de trei ori consecutiv într-un final dramatic şi au câştigat în extremis.

România, medaliată cu bronz la CE de anul trecut, se întoarce prematur acasă, după o prestaţie jalnică la aceste Mondiale, acolo unde a înregistrat două victorii, o remiză şi trei înfrângeri.

România: Talida Tolnai, Tereza Pâslaru - Florina Chintoan, Carmen Amariei (3 goluri), Adriana Nechita (4), Aurelia Brădeanu (4), Oana Manea (3), Cristina Vărzaru, Valentina Ardean (2), Oana Chirilă (6), Adina Fiera (5), Iulia Curea, Mihaela Tivadar, Daniela Băbeanu. Antrenor: Radu Voina.

Croaţia: Marta Zderic, Ivana Jelcic, Jelena Grubisic - Miranda Tatari (3), Dijana Jovetic, Andrea Seric, Anita Gace (2), Nikica Pusic Koroljevic (1), Lidija Horvat (2), Kristina Franic (5), Andrea Penezic (6), Ivana Lovric, Maja Zebic (4), Vesna Milanovic Litre (3), Katarina Jezic (2). Antrenor: Vladimir Canjuga.

Ultima modificare in data de :639268-12-20