2016-12-09 00:18

Alexandra Dulgheru, victorie de senzaţie în optimi la Indian Wells. O va întâlni pe Sharapova în sferturi!

|  19:53

Românca Alexandra Dulgheru a învins-o cu emoţiichinezoaica Peng Shuai, locul 32 în clasamentul WTA, şi s-a calificat însferturile de finală ale Indian Wells, turneu dotat cu premii în valoare de 4,5milioane de dolari.

Favorită numărul 26, Alexandra s-a impus în două seturi,scor 6-3, 6-4, asta după ce în cel de-al doilea set conducea cu 5-1 şi a avutminge de meci. Mâine o va întâlni pe rusoaica Maria Sharapova. Aceasta din urmăa obţinut azi biletele pentru sferturi, după ce a trecut de Samantha Stosur,6-4, 6-1.

Pentru performanţa reuşită în prezent, Alexandra Dulgheruşi-a asigurat 250 de puncte WTA şi un cec în valoare de 64.700 de dolari, iarîn cazul în care va ajunge în finală, va deveni a şasea jucătoare tricoloră dinistorie care trece pragul celor 1 milion de dolari cuceriţi din tenis.

Ultima modificare in data de :639240-12-06