2016-12-03 21:44

Andreea Chiţu a câştigat Cupa Europei

|  18:25

Sportiva Andreea Chiţu a câştigat Cupa Europei la judola categoria 57 de kilograme, competiţia care a avut loc la Boras, în Suedia. În grupa B preliminară,Andreea Chiţu a avut trei victorii consecutive, calificându-se în semifinale,fază în care a învins-o pe sportiva germană Hannah Bruek. În ultimul act,sportiva antrenată de Florin Bercean a trecut de olandeza Carla Grol, câştigândmedalia de aur. La categoria 48 de kilograme, Violeta Dumitru a câştigat grupaB preliminară, dar a cedat ulterior în semifinale, în lupta cu AmelieRosseneau, care a câştigat concursul, dar şi în recalificări, cu Sabine Goller(Germania), ocupând locul 5. La 52 de kilograme, Ioana Matei a ajuns înrecalificări, fiind învinsă de rusoaica Ekaterina Buratseva, astfel că aîncheiat competiţia din Suedia pe locul 5.

Ultima modificare in data de :638946-04-27