2016-12-03 15:46

Andrei Gag a devenit vicecampion mondial de juniori la aruncarea discului

|  13:17

AtletulAndrei Gag a câştigat, sâmbătă, medalia de argint în proba de aruncareadiscului, cu cea mai bună performanţă din carieră, 61.85 metri, la CampionatulMondial rezervat juniorilor, de la Moncton (Canada).

Dupăce în calificări reuşise a patra performanţă, 56,99 metri, din prima încercare,în finala probei Andrei Gag a înregistrat o aruncare de 61.85 metri, tot dinprima încercare. Atletul român a fost întrecut doar de lituanianul AndriusGudzius, care şi-a trecut în cont medalia de aur cu 63,78 metri. Pe podium amai urcat Julian Wruck (Australia), cu o reuşită de 61.09 metri.

DelegaţiaRomâniei a obţinut, joi , alte două medalii la CM de la Moncton, prin MirelaLavric, aur în proba de 800 de metri (2:01.85 minute) şi Bianca Rozor, bronz înproba de 400 de metri (53.17 secunde).

DelegaţiaRomâniei la CM de la Moncton include 22 de sportivi, obiectivele FR Atletismfiind câştigarea a una-două medalii şi calificarea a cinci-şase atleţi înfinale.

Ultima modificare in data de :638936-08-15