2016-12-11 10:02

Argint pentru Chelaru la Campionatul Mondial

|  18:53

GimnastaDiana Chelaru a furnizat una dintre cele mai mari surprize de la CampionatulMondial de gimnastică de la Rotterdam, unde a obţinut medalia de argint la sol.Privirile nu erau îndreptate spre ea, ci spre o altă româncă, Sandra Izbaşa,care era cotată cu şanse la o medalie, însă cea din urmă a ratat lamentabilexerciţiul la sol. Diana Chelaru a intrat în concurs a şasea şi, după oevoluţie aproape perfectă, a reuşit aceeaşi notă, 14,766, ca şi campioanamondială absolută, Aliya Mustafina. Însă ultima participantă, australiancaLauren Mitchell, a avut o prestaţie fără cusur şi a obţinut nota 14,833, şiastfel medalia de aur. Reamintim că duminică, delegaţia României a câştigatmedalia de aur prin Ana Porgras, în finala la bârnă, cu nota 15,366, una dintrecele mai mari note de până atunci. În clasamentul pe medalii al CampionatuluiMondial de gimnastică de la Rotterdam,

Ultima modificare in data de :638946-02-17