2018-09-24 16:43

ATLETICO Madrid a cucerit SUPERCUPA Europei, după un meci dramatic cu rivalii de la REAL: 4-2 (1-1, 2-2) după prelungiri

|  01:20

Atletico Madrid a cucerit Supercupa Europei la fotbal, în urma unei victorii cu scorul de 4-2 (1-1, 2-2) în faţa rivalei Real Madrid, după prelungiri, miercuri seara, pe Stadionul Lillekulla din Tallinn, informează Agerpres.

Atletico a reuşit o victorie de senzaţie, prin golurile marcate de Diego Costa (1’,79’), Saul Niguez (98’) şi Koke (104’), în timp ce pentru Real au punctat Karim Benzema (27’) şi Sergio Ramos (63’, din penalty). ''Colchoneros'' şi-au trecut în palmares a treia Supercupă a Europei, din tot atâtea posibile, în timp ce rivala Real a ratat şansa de a deveni prima echipă care cucereşte trofeul de trei ori consecutiv, așa cum reuşise cu Liga Campionilor. Real rămâne, totuși, cu patru Supercupe în palmares, nereuşind să egaleze recordul (cinci) deţinut de FC Barcelona şi AC Milan. Atletico Madrid a mai cucerit Supercupa în 2010 şi 2012.

Ultima modificare in data de :2018-08-16

TAGURI: supercupa europei, fotbal, atletico, real, madrid, tallinn