2016-12-05 06:41

Ne-au cocoş(at)!

|  13:57

Naţionala de handbal feminin a României, medaliată cu bronz la Campionatul European de anul trecut, a fost surclasată cu scorul de 39-20 (20-12) de formaţia Franţei, vineri, la Sao Paulo, în ultimul său meci din Grupa C a Campionatului Mondial din Brazilia, potrivit Agerpres.

Calificată deja în optimile de finală ale competiţiei, România a făcut poate cel mai slab joc de la această competiţie, fiind depăşită categoric, la toate capitolele de Franţa. Tricolorele au ocupat locul 3 în grupă şi vor juca luni, în optimi, cu echipa clasată pe locul secund în Grupa D. Echipa noastră nu s-a regăsit niciun moment, nu a găsit soluţii în atac, iar în apărare a cedat aproape de fiecare dată, singurul lucru pozitiv fiind prestaţia portarilor Tolnai şi Pâslaru, mai bună decât în partidele precedente. Elocvent este faptul că, după ce a fost condusă la pauză cu 8 goluri, 20-12, în primele 15 minute ale reprizei secunde, echipa lui Radu Voina nu marcase decât de două ori. În final, pentru ca umilinţa să fie completă, portarul Darleux a reuşit să înscrie ultimul gol al meciului, cu o aruncare din propriul care cu care a surprins-o pe tânăra Denisa Dedu. Au evoluat echipele: România: Talida Tolnai, Tereza Pâslaru, Denisa Dedu - Ramona Farcău (2 goluri), Florina Chintoan (1), Carmen Amariei, Adriana Nechita, Aurelia Brădeanu, Oana Manea (4), Valentina Ardean-Elisei (2), Oana Chirilă (3), Adina Fiera (2), Iulia Curea (3), Mihaela Tivadar, Daniela Băbeanu (3). Antrenor: Radu Voina. Franţa: Amandine Leynaud, Cléopâtre Darleux (1 gol) - Amélie Goudjo, Blandine Dancette (1), Nina Kamto Njitam (1), Camille Ayglon (2), Angélique Spincer (1), Allison Pineau (5), Claudine Mendy (1), Paule Baudoin (10), Marie-Paule Gnabouyou (4), Siraba Dembele (2), Audrey Deroin (4), Raphaelle Tervel (1), Mariama Signate (2), Alexandra Lacrabere (4). Antrenor: Olivier Krumbholz.

Ultima modificare in data de :639268-11-06

TAGURI: Romania, CM, esec, brazilia, franta

Ioan Andone: Christoph Daum nu trebuie contestat după primul eşec Antrenorul formaţiei Dinamo, Ioan Andone, a declarat, miercuri, că selecționerul naţionalei... 16 Noi 2016 | (0)
Francois Hollande a anunțat că nu candidează pentru un nou mandat Preşedintele francez François Hollande a anunţat joi seara că nu va candida pentru un nou... 02 Dec 2016 | (0)