2018-06-18 13:05

Aur pentru echipajul de canotaj al României

|  17:01

Echipajul României la 8+1 feminin a câştigat detaşat cursa din cadrul Cupei Mondiale de la Lucerna, cea mai prestigioasă Regată de canotaj academic, creată în 1933.

Lotul României este format din Ioana Vrînceanu, Mihaela Petrilă, Denisa Tâlvescu, Mădălina Bereş, Iuliana Popa, Adelina Boguş, Laura Oprea şi Daniela Druncea.

După cei 2.000 m clasici ai probei disputate pe celebrul canal natural Rotsee, canotoarele românce au fost cronometrate în 6min02sec810/1000, fiind urmate la o barcă distanţă, în 6min04sec830/1000 de echipajul Noii Zeelande, în timp ce pe locul trei a sosit Marea Britanie - 6min10sec340/1000.

Al treilea echipaj românesc prezent într-o finală A la Lucerna, cel masculin de 2 rame, având în componenţă cei mai tineri participanţi în regată (ambii 19 ani), Mihăiţă Ţigănaşu şi Cosmin Pascari, a ocupat locul 4, în 6min48sec300/100, primul loc fiind ocupat de Noua Zeelandă, în 6min34sec500/1000.

România a fost prezentă cu patru echipaje la cea de a treia etapă de Cupă Mondială la canotaj din 2017. Această Regată, care se desfăşoară la Lucerna, este cea mai importanta competiţie dinaintea Campionatului Mondial din SUA-Sarasota.

Ultima modificare in data de :2017-07-10

TAGURI: aur, canotaj, cupa mondiala, lucerna