2018-04-24 11:47

UPDATE. După BEGU, și HALEP a revenit spectaculos și a acces în sferturi la SHENZHEN

|  10:32

Irina Begu, locul 43 WTA şi cap de serie numărul 4, a trecut, miercuri, cu ceva emoții, scor 4-6, 6-1, 6-2, de rusoaica Ekaterina Alexandrova, locul 96 WTA, calificându-se astfel în sferturile de finală ale turneului de la Shenzen.

UPDATE 12.04. Simona Halep, locul I WTA, a învins-o cu scorul de 3-6, 6-1, 6-2, pe chinezoaica Ying-Ying Duan, locul 91 WTA, calificându-se în sferturile de finală ale Shenzhen Open. În urma acestui succes, Halep îşi va păstra locul I în clasamentul WTA pentru a 14-a săptămână la rând şi va fi principala favorită la Australian Open, primul; Grand Slam al anului (15-28 ianuarie).

În faza următoare, Halep va evolua pentru prima dată cu Arina Sabalenka din Belarus, în vârstă de 19 ani şi ocupantă a locului 73 WTA. Sanbalenka are partide bune la Shenzhen, obţinând două victorii destul de clare, 6-4, 6-4, cu Monica Niculescu şi 6-1, 6-0, cu Danka Kovinici din Muntenegru.

Anul trecut, românca a pierdut în optimi la acest turneu, în faţa sportivei cehe Katerina Siniakova, scor 3-6, 6-4, 5-7. Halep a câştigat competiţia chineză în 2015.

Irina Begu, care a avut un început de meci slab, a revenit în următoarele două acte și s-a impus după un meci care a durat două ore şi cinci minute.

În faza următoare, românca va avea parte de un adversar de cu totul altă factură, Timea Babos din Ungaria, locul 56 WTA şi cap de serie numărul 8. Dacă va trece de Babos, Irina Begu ar putea evolua în semifinale în faţa partenerei de dublu, Simona Halep, dacă şi liderul WTA va atinge aceeaşi fază.

Halep joacă la această oră cu chinezoiaca Ying-Ying Duan, locul 91 WTA.

Calificarea în sferturi este recompensată la Shenzhen cu un premiu de 13.121 de dolari şi cu 60 de puncte WTA.

Ultima modificare in data de :2018-01-03

TAGURI: begu, sferturi, shenzhen