2016-12-05 04:45

Bute, campion pentru România!

|  23:48
LucianBute şi-a păstrat pentru a opta oară centura mondială IBF la categoriasupermijlocie, după ce l-a învins pe francezul Jean Paul Mendy prin KO înrepriza a patra a meciului desfăşurat la Romexpo, în faţa a 10.000 despectatori.

“Vreau să mulţumesctuturor românilor. Sunt mândru că sunt român. Sunt în box de 15 ani, dar ca azinu m-am simţit niciodată. Mi s-a făcut pielea găină când s-a cântat imnul. Toatăfamilia a fost în sală pentru mine. Aşteptam de patru ani acest vis. Vreau săunific centurile şi să le aduc în România, vă promit asta, aveţi încredere înmine. L-am făcut KO cu o lovitură fulgerătoare, venită de nicăieri. Se puteaîntâmpla şi invers, dar e o vorbă: <<decât să plângă mama, mai bine să plângă mamalui>> ”, a spus Bute la ProTV.

La începutul meciului, Bute şi Mendy au fostprezentaţi de cel mai cunoscut ringannouncer din lume, Michael Buffer. Românul,care are acum 29 de victorii la profesionişti, din care 24 prin KO, a intrat înring pe melodia cântată de formaţia U2, "Where the streets have noname".

Şi ceilalţi pugilisti români au făcut show

RusulSahib Usarov l-a învins pe Sergio Gomez Acevedo (Nicaragua), la categoriasupercocoş, în primul meci al galei. Toţi cei trei arbitri judecători l-au văzutînvingător pe Usarov (15-0, 6 KO), în faţa lui Acevedo (16-8, 12 KO).

CanadianulRenan St. Juste l-a învins pe mexicanul Jaudiel Zepeda în al doilea meci algalei, disputat pe parcursul a opt reprize la categoria supermijlocie. Cei trei arbitri-judecători l-au văzutcâştigător în unanimitate (79-74, 80-72, 80-72) pe Renan St-Juste (Canada,22-2-1, 15 KO) în faţa lui Jaudiel Zepeda (Mexic, 12-4-1, 9 KO).

CanadianulPier-Olivier Cote l-a învins pe mexicanul Pedro Navarette, într-un meci contândpentru categoria superuşoară, disputat în opt reprize. Toţi cei trei arbitri judecători l-au văzutcâştigător în unanimitate (80-75, 80-73, 80-71) pe Pier-Olivier Cote (Canada,16-0-0, 11 KO) în faţa lui Pedro Navarette (Mexic, 25-11-3, 14 KO).

PugilistulBogdan Dinu a câştigat prin KO meciul de la categoria grea, disputat încompania tanzanianului Awadh Mohamed Tamim. Bogdan Dinu (5-0-0, 2 KO) l-a învins peAwadh Mohamed Tamim (12-2-0, 7 KO) printr-un KO în prima repriză, într-un mecice ar fi trebuit să aibă patru runde.

PugilistulViorel Simion l-a învins prin KO în repriza a noua pe filipinezul Jun Talape,într-un meci la categoria pană, versiunea WBC, pentru titlul internaţional. Meciul care ar fi trebuit să se desfăşoarepe durata a 12 reprize s-a oprit în runda a noua, Viorel Simion (13-0-0, 5 KO),reuşind să-l trimită la podea pe Jun Talape (20-7-1, 8 KO). În urma acesteivictorii, Viorel Simion a intrat între primii 15 boxeri ai categoriei.

Ultima modificare in data de :639253-01-02