2016-12-04 22:38

Calificare de infarct pentru Timişoara în play-off-ul Ligii Europa

|  13:56
EchipaFC Timişoara s-a calificat în play-off-ul Ligii Europa, după ce a terminat laegalitate, joi, pe teren propriu, scor 3-3 (0-3), cu formaţia finlandezăMyllykosken Pallo-47, în manşa secundă a turului trei preliminar alcompetiţiei. În tur, FC Timişoara s-a impus, în deplasare, cu scorul de 2-1.

Golurileechipei Myllykosken Pallo-47 au fost marcate, joi, de Aijala ('18) şi Ricketts ('20,'25). Pentru FC Timişoara au înscris Axente ('53), Zicu ('81 - la debutul laechipa bănăţeană) şi Cisovsky ('90+2).

0-1:Taborda a respins o minge în faţă, de unde Aijala, de la aproximativ 30 demetri, a interceptat şi a deschis scorul, printr-un lob în minutul 18.

0-2:Ricketts a preluat în careu, după un corner acordat echipei sale, şi a şutat înpoartă, pe lângă Taborda, în minutul 20.

0-3:Ricketts l-a depăşit uşor pe Cisovsky, pe partea dreaptă, şi a trimis mingea înpoartă, şutând peste Taborda, în minutul 25.

1-3:În minutul 53, după un şut în bară al lui Goga, mingea a sărit la Axente, carea înscris din şase metri, în poarta goală.

2-3:Alexa l-a lansat pe Zicu pe partea stângă, iar acesta a înscris cu un şut lacolţul lung din marginea careului, în minutul 81.

3-3:Mansour a recuperat o minge din margine de pe partea dreaptă a careului şi areuşit să centreze către Cisovsky, care, din 6 metri, a înscris cu capul, înminutul 90+2.

FCTimişoara: 99. Taborda - 22. Contra, 14. Mera, 28. Cisovsky, 8. Sepsi - 24. Dukici(55. Bourceanu '46), 15. Chiacu, 5. Alexa, 10. Tameş (27. Zicu '57), 9. Axente- 21. Goga, 17. Magera (11. Mansour '72). Antrenor: Vladimir Petrovici.

MyllykoskenPallo-47: 1. Kuismala - 2. Hietanen, 3. Timoska, 18. Aho (13. Lindberg '57), 4.Uimaniemi - 15. Oksanen (20. Benevides '74), 6. Okkonen, 24. Saxman, 11. Aijala- 14. Ricketts (17. Kurittu '88), 9. Votinov. Antrenor: Janne Lindberg.

Cartonaşegalbene: Alexa ('44), Contra ('66), Cisovsky, Taborda ('90+5), Mansour ('90+6)/ Okkonen ('62), Kuismala ('87).

Arbitri:Artiom Kuchin (central) - Evgeni Belski, Bagitpek Kopzhassarov (asistenţi) -Marat Iskakov (rezervă), toţi din Kazahstan.

Lameci au asistat aproximativ 8.000 de spectatori.

Ultima modificare in data de :638939-03-11