2016-12-05 16:51

Calificarea în sferturi e un rezultat pozitiv

|  18:27

Reprezentativa de futsal a României a terminat Campionatul European din Croaţia între primele 8 echipe, o premieră în acest sens pentru tricolori. Selecţionerul spaniol al naţionalei noastre, Sito Rivera, apreciază ca pozitiv rezultatul României de la acest turneu final şi îşi felicită jucătorii pentru prestaţia de la EURO 2012.

„Am jucat bine contra celei mai valoroase echipe din sferturile de finală. Din păcate, nu am reuşit să menţinem presiunea pe tot parcursul meciului şi asta ne-a costat. Am fost în meci până când scorul a fost 3-4, apoi adversarul a marcat două goluri şi de atunci misiunea noastră a fost imposibilă. Calificarea între primele 8 echipe este un rezultat pozitiv pentru România, mai ales că aici futsalul se practică abia din 2003”, a spus Rivera.

Reprezentativa de futsal a României a pierdut, la Zagreb, împotriva Spaniei, campioana continentală en-titre, în sferturile de finală ale Campioantului European din Croaţia, scor 8-3 (4-2). Golurile României au fost marcate de Gherman ‘9, ‘15 şi Matei ’25, în timp ce pentru Spania au înscris Torras ‘4, ‘20, ‘30, Aicardo ‘14, ‘27, Rafa Usin ‘17, Lin ‘30 şi Ortiz ‘38.

Ultima modificare in data de :639553-12-26

TAGURI: Nationala_futsal, romania, sito_rivera, spania, CE_croatia

Eurobasket 2017. Naționala României, în grupă cu Spania, Ungaria, Croația, Cehia și Muntenegru Naționala masculină de baschet a României a fost repartizată în grupă cu Spania, Ungaria,... 23 Noi 2016 | (0)
Neymar riscă doi ani de închisoare Parchetul spaniol cere o pedeapsă de doi ani de închisoare și o amendă de 10 milioane de euro... 23 Noi 2016 | (0)