2016-12-08 11:59

Calvarul lui Marius Niculae. Vârful lui Dinamo trece printre perioadă deloc fastă

|  18:37

Fost golgheter al Ligii I, Marius Niculae, a înscris înpartida cu Pandurii Târgu-Jiu, de sâmbătă, însă în ultimele 15 luni nu a marcatdecât de şase ori în campionatul intern, câte un gol la fiecare trei luni.

Revenit în fotbalul românesc în 2008 după câţiva anipetrecuţi în Portugalia, Belgia, Germania sau Scoţia, vârful în vârstă de 29 deani a fost unul dintre cei mai buni dinamovişti, terminând pe locul 2 înclasamentul golgheterilor Ligii I. A înscris de 12 ori, însă ultimul an a fostunul de coşmar pentru “Săgeată”.

Accidentările şi problemele familiale dezvăluite de presade scandal l-au afectat mult în ultimul an, iar rezultatul s-a văzut pe terenunde portarii echipelor adverse pot să se teamă de el doar o dată la trei luni,atunci când vârful lui Dinamo reuşeşte să îşi treacă numele pe listamarcatorilor.

De altfel, în acest an, Niculae a ieşit foarte rar înpublic pentru declaraţii în presă tocmai din cauza acestei cumpene, iar lunatrecută chiar a încercat să plece din Ştefan cel Mare în încercarea de a rupeacest blestem. Turcii de la Karabukspor i-au făcut o ofertă, dar pretenţiilesale financiare au fost considerate exagerate şi mutarea a căzut.

Atacantul speră ca reuşita de la Târgu-Jiu să îl scoatădin acest impas, mai ales că remiza, scor 2-2, poate fi considerată una demoral după ce a fost obţinută în ultimele minute. Dinamo, după ce Pandurii acondus cu 2-0 până în minutul 84. E al doilea meci din acest sezon pe careroş-albii îl salvează pe final după victoria cu Astra Ploieşti, scor 2-1.