2018-09-18 21:28

CFR Cluj se CALIFICĂ în play-off-ul Europa League, Universitatea Craiova rămâne acasă

|  22:18

CFR Cluj merge in playoff-ul Europa League dupa o noua victorie in fata armenilor de la Alashkert. Universitatea Craiova, însă, a fost eliminată din competiție de mult mai experimentatii jucatori de la Leipzig

Dupa 2-0 in tur, campioana Romaniei a invins si mai categoric in returul jucat joi seara pe teren propriu, scor 5-0, si avanseaza in runda urmatoare cu scorul general de 7-0.

Golurile de joi seara au fost marcate de Culio (min 19), Omrani(min 45 și min 62), Hoban (min 58) și Mailat(min 90+2).

In playoff-ul Europa League, CFR Cluj va juca impotriva castigatoarei intalnirii dintre Dudelange (Luxemburg) si Legia Varsovia (Polonia), in tur 1-2.

Gruparea din Banie a remizat pe teren propriu cu RB Leipzig, scor 1-1, in mansa secunda a intalnirii din turul trei preliminar al Europa League, dar paraseste cupele europene ca urmare a infrangerii cu 3-1 din meciul tur.

Oltenii au jucat mult mai curajos decat acum o saptamana si au dominat chiar partida minute bune.

Diferenta intre cele doua loturi a fost totusi vizibila si la Craiova, iar soarta calificarii n-a fost pusa nicio clipa sub semnul intrebarii.

Scorul a fost deschis in minutul 39 de nemti, prin Sabitzer, cu un sut din apropiere dupa o respingere eronata a lui Bancu.

Egalarea trupei antrenate de Devis Mangia a venit cu 5 minute inainte de final, cand o centrare a tanarului Baicu a fost deviata in propria poarta de Konate.

Ultima modificare in data de :2018-08-16

TAGURI: europa league, cfr cluj, universitatea craiova