2016-12-03 00:30

CFR Cluj s-a bătut singură pe Allianz Arena

|  14:19

CampioanaRomâniei, CFR Cluj, a pierdut, marţi seară, în deplasare, cu scorul de 2-3(1-2), meciul susţinut în compania echipei germane Bayern Munchen, în etapa atreia a grupei E a Ligii Campionilor, partidă în care jucătorii clujeni aumarcat de două ori în propria poartă.

Pentru CFRCluj această este a doua înfrângere consecutivă, după ce a pierdut şi partidacu AS Roma, scor 1-2, din etapa precedentă.

Marţi seară,golurile echipei germane au fost marcate de Cadu '32 (autogol), Panin '38(autogol) şi Mario Gomez '77, în timp ce pentru CFR au punctat Cadu '38 şiCulio '86.

CFR adeschis scorul în minutul 28, prin Cadu, care a reluat cu capul în poartă ominge venită dintr-o lovitură liberă executată în careu de De Zerbi.

În minutul32, acelaşi Cadu înscrie în proprie poartă, scor 1-1, el deviind involuntar ominge şutată de Kroos.

Şase minutemai târziu, Bayern majorează scorul pe tabela de marca printr-un nou autogol aljucătorilor de la CFR. Un corner executat de pe partea dreaptă, mingea îlloveşte pe Panin şi intră în poarta lui Stăncioiu.

BayernMunchen marcheză din nou, scor 3-1, în minutul 77, după ce Mario Gomez a şutatîn poarta clujenilor o minge respinsă, în primă instanţă, de portarul EduardStăncioiu.

Scorul finaleste stabilit în minutul 86, scor 3-2, când CFR reduce din diferenţă prinCulio, care înscris cu un şut din centrul careului.

BayernMunchen: 1.Butt - 21. Lahm, 44. Timoşciuk, 28. Badstuber, 23. Pranjic - 16.Ottl, 31. Schweinsteiger (4. Braafheid '80) - 8. Hamit Altintop, 25. T. Muller,39. Kroos - 33. Gomez. Antrenor: Louis van Gaal.

CFR Cluj:44. Stăncioiu - 4. Panin, 20. Cadu, 13. Piccolo, 24. Rada - 16. Bastos (22.Hora '56), 8. Kivuvu, 7. E. Dică, 19. Culio - 10. De Zerbi, 9. Traore (32. Bjelanovici'76). Antrenor: Sorin Cârţu.

Cartonaşegalbene: Schweinsteiger '70 / Dică '19, Panin '25

Partida afost arbitrată de o brigadă din Anglia, condusă la centru de Martin Atkinson,ajutat la cele două linii de Michael Mullarkey şi Peter Kirkup, arbitru derezervă fiind Stuart Attwell. Asistenţi suplimentari au fost Andre Marriner şiLee Mason.

Autogolullui Panin, din minutul 38, a reprezentat cel de-al 700-lea gol pentru BayernMunchen în cupele europene.

Ultima modificare in data de :638945-12-21