2018-10-17 04:01

Clubul Dinamo, amendat cu 40.000 lei după violenţele de la meciul cu Steaua

|  11:10

Clubul Dinamo a fost amendat cu 40.000 de lei, în urma violețelor de duminică de la meciul Steaua-Dinamo, din etapa a XXX-a a Ligii I, potrivit b1.ro.

Citeşte şi: VIDEO. Steaua a învins Dinamo, scor 3-1, în derbiul etapei a XXX-a a Ligii I

Chiar dacă peste 600 de jandarmi din cadrul Jandarmeriei Capitalei au asigurat măsurile de ordine publică şi siguranţa spectatorilor prezenţi la meci, suporterii dinamoviști au reușit să intre pe teren cu torțe și petarde.

Meciul Steaua – Dinamo a început cu aproximativ cinci minute întârziere, din cauza torţelor, petardelor şi fumigenelor aruncate de fanii dinamovişti de la PCH.

De asemenea, în minutul 17, suporterii dinamovişti de la Peluza Cătălin Hâldan au aruncat bucăţi de scaune şi torţe către Stanciu, care executa un corner.

Şi startul reprizei secunde a fost întârziat aproape un minut, după ce a fost aruncată o torţă în zona porţii apărate de Giedrius Arlauskis. După câteva secunde de joc, meciul a fost întrerupt din cauza torţelor aruncate de fanii dinamovişti în zona porţii lui Arlauskis şi după ce un obiect l-a lovit pe portarul Stelei.

Centralul Cristian Balaj a trimis cele două echipe la vestiare, iar oficialul dinamovist Ionel Dănciulescu şi căpitanul Marius Niculae au mers să discute cu suporterii. Când jucătorii Stelei au revenit pe teren pentru reluarea jocului, spectatorii de la tribuna oficială au aruncat o sticlă de apă spre aceştia. Centralul Cristian Balaj a luat sticla şi a băut din ea.

După ce Stanciu a înscris al doilea gol, fanii formaţiei Dinamo au aruncat din nou cu torţe pe gazon, acestea fiind scoase în afara terenului atât de jucătorii dinamovişti cât şi de arbitri.

După fluierul final al jocului, au avut loc incidente între jucătorii celor două echipe. Iniţial s-au îmbrâncit Varela şi Elhamed, după care a avut loc un conflict între mai mulţi jucători şi membri ai stafurilor tehnice ale celor două formaţii.

Formaţia Steaua București a învins echipa Dinamo, cu scorul de 3-1, duminică seara, pe Arena Națională din Capitală.

Ultima modificare in data de :2015-05-04

TAGURI: club, dinamo, amendat, 40000, lei, dupa, violente, meci, steaua, etapa, XXX, liga, I, fotbal