2018-11-15 21:05

CM 2018: Argentina lui Messi, CALIFICARE disperată în optimi. REZUMAT video

|  23:31

Argentina s-a calificat dramatic in optimile de finala de la Cupa Mondiala 2018, dupa o victorie pe final de meci cu Nigeria, scor 2-1. În celălalt meci al Grupei D, Croația a învins Islanda cu 2-1.

Jocul sud-americanilor nu a stralucit, iar deschiderea scorului s-a produs mai mult intamplator, in minutul 14, dupa o pasa excelenta a lui Banega, pe care Messi a finalizat-o cu sange rece.Totusi, Argentina nu a reusit sa se distanteze si s-a multumit doar sa tina de minge, insa ocaziile la poarta nigerienilor au fost destul de putine.Messi a lovit bara din lovitura libera, dar imediat dupa pauza pe arena din Sankt Petersburg s-a produs un adevarat soc.Arbitrul Cuneyt Cakir a acordat penalti pentru nigerieni dupa un fault al lui Mascherano, iar Moses a egalat fara emotii in minutul 51.Argentinienilor li s-au "taiat" picioarele, iar nigerienii puteau primi inca un penalti in minutul 75, dupa un hent in careu, dar arbitrul a lasat jocul sa continue.Finalul a fost incins, intrucat Argentina s-a aruncat in atac si a lasat spatii mari in defensiva. Am avut astfel multe ocazii la ambele porti, nigerienii au fost periculosi pe contra, dar cei care au marcat au fost tot argentinienii.In minutul 85, fundasul central Rojo a aparut surprinzator in careul advers si a prins sutul carierei, devenind astfel eroul unei natiuni in pragul disperarii.Argentina a evitat o eliminare rusinoasa inca din faza grupelor, dar in optimi va avea o misiune foarte grea, urmand sa intalneasca Franta, relatează Ziare.com.De partea cealalta, Croatia, castigatoarea grupei D, se va duela cu Uruguay.

Ultima modificare in data de :2018-06-27

TAGURI: campionat mondial, fotbal, argentina, nigeria, grupa d, rezumat video