2017-11-19 19:30

CM BEIJING. Usain Bolt a câştigat duelul cu Justin Gatlin în cursa de 200 de metri, după ce îl bătuse pe american şi în cursa de 100 de metri

|  17:37

Atletul jamaican Usain Bolt a triumfat în faţa lui Justin Gatlin în proba de 200 de metri la Campionatele Mondiale de la Beijing, după ce duminică se impusese în faţa americanului şi în cursa clasică de 100 de metri.

Usain Bolt a încheiat cursa de 200 de metri în 19 secunde şi 22 de sutimi, fiind urmat de americanul Justin Gatlin (19.74). Jamaicanul a condus încă de la start cursa, iar pe final, şi-a permis chiar luxul să încetinească alergarea. Bolt a câștigat astfel un nou titlu mondial, al 10-lea din cariera sa și a 12-a medalie, devenind astfel cel mai medaliat atlet la Mondiale,

Locul trei a revenit sud-africanului Anaso Jobodwana, cu timpul de 18 secunde şi 87 de sutimi.

Ultima modificare in data de :2015-08-27

TAGURI: Usain bolt, justin gatlin, beijing