2018-09-19 18:05

CRAIOVA se ţine scai de CFR Cluj şi de Steaua. Victorie preţioasă a juveţilor cu Voluntari

|  10:17

CSU Craiova a învins, vineri, în deplasare, pe FC Voluntari, în etapa a 25-a a Ligii I. Este a doua victorie consecutivă cu 1-0 a juveţilor, după 1-0 acasă cu Sepsi. Cu acest succes, trupa din Bănie a acumulat 50 de puncte şi stă în coasta celor două mari favorite la titlu, CFR Cluj şi Steaua.

În minutul 84 a avut loc o fază controversată, care i-a scos din minţi pe jucătorii gazdelor. Arbitrul Marcel Bârsan a dictat penalty după o intervenţie a portarului Miodrag Mitrovici (CSU Craiova) asupra lui Daniel Benzar. După ce s-a consultat cu asistentul Marius Marica, care i-a atras atenţia că portarul a atins mingea, centralul a revenit asupra deciziei. Jucătorii gazdelor au protestat vehement, dar meciul s-a reluat cu minge de arbitru, după mai multe minute de întreurpere. Pentru proteste, antrenorul gazdelor Claudiu Niculescu a fost trimis în tribune.

Singurul gol a fost marcat de Bancu, în mintul 33, cuun şut din unghi, de pe linia careului de şase metri, după ce a primit o minge deviată.

FC Voluntari: Petrariu - Pleaşcă, Balaur, Cazan, Bucurică - Achim, Novac (Cernat '77) - Căpăţână (G. Deac '58), Ivanovici (A.Voicu '67), D. Benzar - Ad. Bălan. Antrenor Claudiu Niculescu.

CSU Craiova: Mitrovici - Popa, Kelici, Thiago Ferreira - Martici, Mateiu, Zlatinski, Bancu - Gustavo, Băluţă (Burlacu '90+1), Mitriţă (Bărbuţ '73). Antrenor Devis Mangia.

Cartonaşe galbene: Căpăţână '10, Voicu 72, Cernat '88 / Mitriţă '17, Popa '90

Arbitri: Marcel Bârsan - Mircea Grigoriu, Marisu Marica - Lucian Rusandu.

Ultima modificare in data de :2018-02-17

TAGURI: craiova, victorie, voluntari