2018-10-22 12:59

CSM CSU Oradea, prima victorie în Liga Campionilor la baschet masculin

|  22:58

CSM CSU Oradea a obținut prima sa victorie în Liga Campionilor la baschet masculin, 96-85 (22-17, 21-19, 17-26, 36-23) cu echipa rusă Avtodor Saratov, marți seara, în Arena Antonio Alexe din Oradea, într-un meci din Grupa B a competiției, transmite Agerpres.

Campioana României pierduse primele două meciuri din Grupa B, acasă cu turcii de la Pinar Karșiyaka (56-69) și în deplasare cu israelienii de la Maccabi Rand Media Rishon Le Zion (56-69).

CSM CSU Oradea a dominat jocul în prima jumătate a partidei și avea un avans de șapte puncte după 20 de minute, 43-36. Oaspeții au întors scorul în sfertul al treilea, adjudecat cu 26-17, dar echipa antrenată de Cristi Achim a avut un final de excepția și s-a impus la o diferență de nouă puncte, 96-85.

Cu cinci minute înainte de final Avtodor Saratov conducea cu 74-69, dar orădenii au reușit câteva aruncări de 3 puncte (Pasalic 3, Mirkovic 2, Barnette), care au înclinat balanța.

Sean Barnette a fost cel mai bun om al gazdelor, cu 27 puncte, 8 recuperări, 1 pasă decisivă.

Următorul meci al orădenilor va avea loc pe 8 noiembrie, în deplasare, cu francezii de la Le Mans Sarthe.

Ultima modificare in data de :2016-11-01

TAGURI: csm csu oradea, liga campionilor, baschet masculin