2016-12-11 12:14

De ce i-aţi luat? Nici un jucător din cei aproape 50 care au debutat la echipele lor nu a marcat la reluarea campionatului

|  19:21
Aproape toate echipele din primul eşalon au încercat,în măsura posibilităţilor financiare, să aducă jucători care mai de care înpauza dintre tur şi retur, pentru a-şi putea îndeplini obiectivele din acestsezon. Cum este şi normal, conducătorii şi antrenorii cluburilor de primădivizie au făcut eforturi foarte mari pentru aceste achiziţii, însă aveauaşteptări mari de la noile achiziţii pentru începutul de retur. Şi chiar dacăs-au transferat în jur de 100 de jucători în această iarnă, aproape jumătatedintre ei au debutat pentru echipele lor în etapa a 19-a. Rezultatul a fostunul de coşmar, nici un gol marcat şi doar două consolări palide, o pasă de gola lui Todoran în partida Victoria Brăneşti - CFR Cluj şi un penalty obţinut de“Prinţul” Cristea, în meciul pe care echipa sa l-a terminat la egalitate cu FCBraşov. În rest, realizări submediocre pentru jucători achiziţionaţi pe banimai mulţisau mai puţini, care câştigă mii de euro într-un fotbal românesc carese confruntă cu grave probleme financiare.

EVOLUŢIILEACHIZIŢIILOR ÎN ETAPA A 19-A:

Rapid – UnireaUrziceni 1-0

Giuleşteniiau beneficiat în primul meci oficial al anului de două transferuri efectuate înpauza de iarnă. Brazilianul Olberdam a fost titular, în timp ce idolulGrantului, Daniel Pancu, a intrat în ultimele 25 de minute ale întâlnirii. Departea cealaltă, oaspeţii au început meciul cu cinci jucători noi, Curcă, Mera,Apostol, Senin, Toşca şi Onicaş, iar alţi trei, Mihalcea, Marcu şi Ţene, aufost introduşi după pauză. Singurul gol al întâlnirii i-a aparţinut lui SabrinSburlea, la o centrare venită de pe partea stângă de la Bozovic. Rezerve neutilizate:- / Buşcă, Lupu.

Sportul – Dinamo 0-1

ÎnRegie, noutăţile au fost puţine. Gazdele - pentru că nu au făcut achiziţii, iar“câinii” au introdus un prim „11” fără nici un transfer, însă după pauză auintrat Bakaj, Vlad Munteanu şi Pătraşcu, toţi achiziţionaţi în pauzacompetiţională. Golul a fost marcat de veteranulCătălin Munteanu, care a înscris cu un şut puternic din interiorul careuluimare. Rezerve neutilizate: - / Crăciun.

FC Timişoara – Gaz Metan Mediaş 3-1

Într-o dispută a echipelor bune ale Ligii I, Timişoaraşi Mediaş au oferit spectacolul cu cele mai multe goluri ale rundei, însă nici oreuşită nu i-a aparţinut vreunui jucător transferat în această iarnă.Bănăţenii, la care au debutat Ghionea, Ricketts, Rocha şi Matei, au punctat dedouă ori prin Zicu, iar a treia reuşită a purtat semnătura lui Dorin Goga, întimp ce ardelenii au înscris prin “bătrânul” Dudiţă, la o gravăeroare a lui Scutaru. Gazul a început meciul cu două noutăţi, Florin Bratu şiVukadinovic, în timp ce Dan Roman a rămas pe banca de rezerve. Rezerveneutilizate: Zăgrean / -.

Universitatea Cluj –FC Braşov 1-1

Meciulde la Alba Iulia a adus în faţă două echipe schimbate în comparaţie cu primaparte a campionatului. Şi deşi ardelenii i-au avut în dispoziţia de start peMarius Popa, Pele, Abrudan, Ascoli, Menassel, Ad. Cristea şi Tony, golul avenit de la Delgado, din penalty, iar egalarea a venit tot din penalty, prinIlyeş. Şi antrenorul oaspeţilor, Tony Conceicao, a încercat să surprindă cu unelenoutăţi şi i-a introdus în teren pe Goldim, Toloza, Teixeira. Rezerveneutilizate: Bazzi, V. Gheorghe, Cojocnean / Distefano,Stângă.

Victoria Brăneşti –CFR Cluj 1-1

Surprizaetapei a venit de la Buzău, acolo unde nou-promovata Victoria Brăneşti aremizat cu campioana CFR Cluj. Gazdele au deschis scorul prin eurogolul luiComan, iar în a doua repriza, Gabi Mureşan a egalat tot printr-o execuţie declasă, şut fără preluare de la 25 de metri. Dacă Ilie Stan nu l-a folosit decâtpe Todoran, transferat în pauza de iarnă de la Urziceni, clujenii au avut peteren mai multe achiziţii, ca Maftei, Nicoară sau Kapetanos. Rezerveneutilizate: Poverlovici / Mincă.

Universitatea Craiova– Steaua 0-1

Înderbyul din Bănie s-au întâlnit două echipe cu stări de spirit diferite.“Ştiinţa” era măcinată de războaie interne, după plecarea lui Piţurcă, după “dezertările”lui Găman şi Bărboianu şi, pe deasupra, oltenii au mai şi pierdut câteva piesede bază din formula de start, printre care îi amintim pe Iliev, Gargorov,Dilevski, Dina sau Wobay. De partea cealaltă,steliştii aveau o formulă omogenă de echipă, cu mare experienţă, în care nuşi-a făcut apariţia decât Nicolae Dică, iar Burdujan a intrat pe finalulmeciului. Golul a fost înscris de Bilaşco, care a reluat, cu noroc, de două oridin careul mic şi l-a învins pe Silviu Lung jr. Nicolo Napoli a fost forţat săintroducă pe teren doi jucători nou-veniţi, Zoro şi Subotic, chiar dacă ei nuerau puşi la punct cu pregătirea fizică. Rezerve neutilizate: Wendel / Stanca.

FCM Târgu-Mureş – FC Vaslui 0-2

Elevii lui Viorel Hizo s-au impus în deplasarea de laTg.-Mureş, prin reuşitele golgheterului Wesley Lopes, care, chiar dacă aînceput partida ca rezervă, fiind menajat din cauza unei accidentări mai vechi,a fost aruncat în luptă în repriza secundă şi a rezolvat meciul prin douăexecuţii de mare fotbalist. Dacă oaspeţii nu au făcut nici o achiziţie în pauzadintre tur şi retur, Ioan Ovidiu Sabău a primenit mult echipa şi i-a avut peteren pe Iencsi, Laurenţiu Rus, Zaharia, Răduţă şi Lavecchia. Rezerveneutilizate:Balauru / -.

Astra Ploieşti – Gloria Bistriţa 1-0

În ultimul meci al rundei, ploieştenii au învinsGloria Bistriţa, scor 1-0, golul purtând semnătura lui Radek Oprsal. TiborSelymeş i-a folosit pe durata meciului pe Morais, N’doye şi Budescu, în timpce oaspeţii au avut şi ei pe teren câteva dintre achiziţiile din această pauză,ca Pasenciuc sau italienii Corallo şi Cavalli. Rezerve neutilizate: Croitoru

Pandurii – Oţelul 0-3

Rezultatulpartidei a fost decis la „masa verde”, asta deoarece gorjenii nu au fostprogramaţi în această etapă din cauza unei datorii neachitate către DinamoBucureşti în cazul Ilie Iordache.

Ultima modificare in data de :639240-01-28