2017-01-17 17:05

Raul de România a decis derbyul!

|  21:29

Steaua Bucureşti a învins pe Dinamo Bucureşti cu scorul de 3-1 (1-1), luni, în deplasare, în ultimul meci din etapa a 16-a a Ligii I de fotbal, informează Agerpres.

Dinamo a deschis scorul prin Marius Niculae (20 - penalty), dar Raul Rusescu (22, 59) şi Mihai Costea (90+2) au adus victoria Stelei.

Dinamo a început în forţă şi a avut primele ocazii prin Dănciulescu (6) şi Marius Niculae (7). Gazdele au reuşit să deschidă scorul, în min. 20, prin Marius Niculae, dintr-un penalty acordat la henţul în careu al lui Iliev. Tătăruşanu a fost pe minge, a atins balonul, dar acesta a căzut din bara transversală pe spatele său şi a intrat în poartă.

Doar două minute s-au bucurat dinamoviştii, pentru că Steaua a egalat prin Rusescu (22), cu un şut de la circa 30 de metri.

Dinamo a continuat să fie la cârma partidei şi a mai avut o situaţie prin Dănciulescu (32), însă Tătăruşanu a fost la post. Finalul reprizei a aparţinut steliştilor, iar Nikolic (39, 40) a irosit două ocazii mari de gol, singur cu Bălgrădean.

Gazdele au început mai bine după pauză, iar Niculae (52) şi Dănciulescu (53) l-au testat pe portarul stelist. Echipa lui Ilie Stan a ieşit tot mai mult la joc şi a reuşit să treacă în avantaj în min. 59, când Rusescu l-a învins pe Bălgrădean cu şut din întoarcere, din interiorul careului.

Dinamo a acuzat şocul şi Steaua a fost în continuare mai periculoasă, dar Bourceanu a tras alături (63), iar Nikolic (68) a trimis pe centrul porţii.

Tătăruşanu a salvat un gol la lovitura de cap a lui Marius Niculae (74), iar apoi Kone a reluat alături cu capul (74).

Steaua a fost aproape să închidă conturile, dar voleul lui Tănase de la circa 22 de metri a şters bara (76). Cătălin Munteanu a trimis peste transversală din lovitură liberă de la 17 metri (78). Nikolic (80) a fost din nou aproape de gol, dar şutul său a fost blocat în ultimul moment. Tătăruşanu a mai scos un gol ca şi făcut la şutul lui Munteanu (84). Dinamo a fost aproape de egalare în min. 87, când M. Niculae a şutat în bara transversală din lovitură liberă de la 28 metri. Mihai Costea a închis tabela pe contraatac (90+2).

Din cele 125 de partide jucate până acum între cele două formaţii în campionat, Dinamo a obţinut 45 de victorii, Steaua 35, iar 45 s-au terminat nedecis, golaverajul fiind favorabil dinamoviştilor cu 168-164. În ''Groapă'', dinamoviştii au obţinut 26 de victorii, 13 partide s-au încheiat nedecis, iar Steaua s-a impus de 14 ori. În Ghencea, steliştii s-au impus de 21 de ori, Dinamo de 19 ori, iar 22 de partide s-au încheiat la egalitate.

Balaj a mai condus o singură dată un meci între Steaua şi Dinamo, pe 19 mai 2002, în Ghencea, în etapa a 27-a, când scorul a fost egal, 2-2.

La pauza partidei a avut loc un concurs pentru suporteri, în urma căruia un fan a primit un automobil oferit de Ţiriac Auto, iar alt fan s-a ales cu un premiu de 1.000 de euro. Cei doi fani au tras lovituri de la 11 metri la poarta apărată de fostul internaţional Bogdan Stelea.

Dinamo - Steaua 1-3 (1-1)

Au marcat: Marius Niculae (20 - penalty), respectiv Raul Rusescu (22, 59), Mihai Costea (90+2).

Bucureşti, stadion ''Dinamo'': 10.000 spectatori

Liga I - etapa a 16-a

Dinamo: 34. Cristian Bălgrădean - 24. Srgian Luchin (29. George Ţucudean, 79), 21. Dragoş Grigore, 30. Cosmin Moţi, 2. Zie Diabate - 26. Laurenţiu Rus, 5. Djakaridja Kone, 7. Cătălin Munteanu, 10. Marius Alexe (19. Liviu Ganea, 46) - 25. Ionel Dănciulescu (căpitan), 9. Marius Niculae. Antrenor: Liviu Ciobotariu.

Steaua: 12. Ciprian Tătăruşanu - 3. Ifeanyi Emeghara, 4. Valentin Iliev, 23. Geraldo Alves, 14. Iasmin Latovlevici - 11. Andrei Prepeliţă (9. Mihai Costea, 69), 55. Alex Bourceanu (căpitan), 5. Pablo Brandan, 10. Cristian Tănase - 90. Stefan Nikolic (7. Florin Costea, 89), 24. Raul Rusescu. Antrenor: Ilie Stan.

Arbitru: Pavel Cristian Balaj (Baia Mare); arbitri asistenţi: Aurel Oniţă (Constanţa), Eduard Dumitrescu (Piteşti); arbitru de rezervă: Cătălin Popa (Piteşti)

Observatori: Aron Huzu (Sibiu), Valentin Alexandru (Ploieşti)

Cartonaşe galbene: Iliev (18), Brandan (32), Moţi (87).

Ultima modificare in data de :639268-09-30

TAGURI: raul rusescu, mihai costea, marius niculae, steaua bucuresti, dinamo bucuresti