2018-04-27 04:17

Doha, optimi. SORANA, fără replica în fața Muguruzei

|  14:38

După evoluții solide în primele două tururi la Qatar Open, Sorana Cîrstea, locul 38 WTA, a fost învinsă fără drept de apel, scorul de 0-6, 4-6, de iberica Garbine Muguruza, locul 4 WTA şi cap de serie numărul 4, în optimile de finală ale turneului de categorie Premier 5 de la Doha.

Evoluția Soranei în acest meci a fost de nerecunoscut, mai ales în primul set, pierdut rușinos în doar 22 de minute, cu doar opt puncte castigate. Ea a reuşit primul ghem abia la 0-2, în setul secund, apoi a avut o revenire de la 1-5 la 4-5, insuficientă pentru a întoarce soarta partidei.

Muguruza este pe partea de tablou cu Simona Halep, pe care o poate întâlni în semifinale. Muguruza va evolua în sferturi cu învingătoarea din meciul Caroline Garcia (Franţa), locul 7 WTA şi cap de serie numărul 6 - Anna Blinkova (Rusia), locul 164 WTA, venită din calificări.

Calificarea în turul al treilea al Qatar Open este recompensată cu un premiu în valoare de 33.750 de dolari şi cu 105 puncte WTA.

România mai este reprezentată în optimi la Qatar Open de alte trei jucătoare, Simona Halep, Mihaela Buzărnescu şi Monica Niculescu, care vor evolua tot joi.

Ultima modificare in data de :2018-02-15

TAGURI: sorana cirstea, qatar open, replica, infrangere, garbine muguruza