2016-12-03 15:58

Două medalii de bronz asigurate la Europene

|  18:01

Pugiliştii români Răzvan Andreiana (56 kg) şi MihaiNistor (+91 kg) s-au calificat în semifinalele Campionatului European de boxamator de la Ankara. Cei doi vor urca din nou în ring vineri, dar, chiar şi încazul unei înfrângeri, şi-au asigurat medalia de bronz. Andreiana l-a învins peitalianul Vittorio Parrinello cu 9-8, iar Nistor a câştigat după accidentareaadversarului, englezul Anthony Joshua. Un al treilea român aflat în sferturilede finală, Ionuţ Gheorghe, a pierdut categoric, scor 12-21 în faţa unuibielorus. Oficialii FR Box speră măcar la o finală. „Am încredere că vom avea măcar unul câştigător. Chiar şi Nistor poaterealiza surpriza”, a spus Rudel Obreja pentru „Puterea”. În penultimul actal competiţiei, Andreiana va da piept cu moldoveanul Veaceslav Gojan, iarNistor cu italianul Roberto Cammarelle. România nu a mai avut un campioneuropean la box amator din 1998, atunci când Dorel Simion, actualmente antrenorla lotul naţional, se impunea la 63,5 kg.

Ultima modificare in data de :639250-03-31