2016-12-08 16:33

Emanuel Gyenes, locul 28 în etapa a patra la Dakar

|  13:14

Pilotulromân Emanuel Gyenes a ocupat locul 28 în etapa a patra a Raliului Dakar 2011,la clasa moto, disputată, miercuri, între localităţile Jujuy (Argentina) şiCalama (Chile), pe o distanţă de 761 de kilometri (207 de specială). Gynes(KTM) se află pe poziţia a 28-a şi în clasamentul general. Celălalt român dincompetiţie, Marcel Butuza (KTM), a încheiat etapa pe locul 83, poziţie pe careo ocupă şi la general. Etapa a patra a clasei moto a fost câştigată despaniolul Marc Coma (KTM), urmat de francezul Cyril Despres (KTM), la 16secunde, şi de chilianul Francisco Lopez (Aprilia), la două minute şi cincisecunde. La finalul etapei, Despres a fost penalizat cu 10 minute. Înclasamentul general conduce Coma, urmat de Despres, la 10 minute şi douăsecunde, şi de Lopez, la 20 de minute şi 12 secunde.

La clasa auto, pilotul spaniol alechipei Volkswagen, Carlos Sainz, a câştigat etapa a patra la Raliul Dakar,disputată între localităţile Jujuy (Argentina) şi Calama (Chile), depăşindu-lcu 50 de secunde pe coechipierul său, Nasser Al-Attiyah (Qatar). Pe poziţia atreia s-a clasat francezul Stephane Peterhansel (BMW), cu o întârziere de unminut şi 22 de secunde. În clasamentul general conduce Sainz, urmat de AlAttiyah la patru minute şi 22 de secunde, şi de Peterhansel, la cinci minute şi41 de secunde.

Ultima modificare in data de :639233-11-23