2018-09-25 20:13

EUROCUP: Steaua CSM Eximbank, învinsă acasă de Unics Kazan

|  23:04

Steliştii au fost învinşi de formația rusă Unics Kazan cu scorul de 88-71 (21-25, 27-13, 19-20, 21-13), miercuri seara, în Sala Polivalentă ''Ioan Kunst-Ghermănescu'' din Capitală, în Grupa D a Eurocup la baschet masculin.

Roș-albaștrii au avut un debut excelent de meci, au condus cu 9-0 (min. 2) și 15-5 (6), iar primul sfert l-au încheiat în avantaj, cu 25-21. Unics a egalat (14), 30-30, iar apoi imediat a trecut în avantaj, scorul la pauză fiind de 48-38 pentru ruși. Oaspeții au controlat jumătatea a doua a partidei și s-au impus clar, cu 88-17, scrie Agerpres.

Americanul Bill Amis a fost cel mai bun de la Steaua, cu 14 puncte, 3 recuperări, 3 pase decisive, în timp ce MVP-ul echipei ruse a fost Keith Langford, cu 23 p, 8 rec, 4 pd.

În celelalte meciuri ale Grupei D, Aris Salonic a învins-o pe Trabzonspor Medical Park cu 78-70, iar Banvit Bandirma a trecut de Buducnost VOLI Podgorica cu 76-68.

Steaua a suferit a patra înfrângere și rămâne pe ultimul loc în grupă. Unics Kazan este lider, cu 10 puncte (+52), urmată de Aris Salonic, 10 p (+16), Banvit Bandirma, 9 p (+7), Trabzonspor Medical Park, 9 p (-12), Buducnost VOLI Podgorica, 8 p (-13), Steaua CSM EximBank, 8 p (-50).

Următorul meci al Stelei este programat pe 25 noiembrie, în deplasare, cu Trabzonspor Medical Park.

Ultima modificare in data de :2015-11-18