2018-09-22 18:58

Europa League: FCSB se CALIFICĂ în turul trei preliminar după VICTORIA cu Rudar Velenje

|  23:47

FCSB s-a calificat la pas, joi seara, in turul trei preliminar al Europa League. Dupa 2-0 in tur, in Slovenia, vicecampioana Romaniei s-a impus si mai categoric in returul cu Rudar Velenje.

4-0 in favoarea "ros-albastrilor" a fost scorul intalnirii de pe National Arena, iar trupa lui Nicolae Dica va infrunta Hajduk Split in runda urmatoare.Cu Olimpiu Morutan aflat in zi de gratie, FCSB a facut spectacol in partida cu modesta formatie slovena, care a reusit cu greu sa iasa din propria jumatate.Scorul a fost deschis in minutul 22, cand Florin Tanase a transformat cu siguranta un penalti dictat dupa o tinere in careu asupra lui Mihai Balasa.A fost singura reusita a primei reprize, insa fcsb-istii s-au dezlantuit in partea secunda. Imediat dupa iesirea de la cabine, Olimpiu Morutan a avut o actiune superba, dribland trei jucatori adversi si inscriind cu un sut la coltul lung.Apoi, in minutul 68, Florinel Coman a marcat cu un sut sub bara din 10 metri dupa o centrare perfecta din partea dreapta a lui Jakolis.Ultimul gol al partidei a venit in prelungiri, cand jucatorul adus de la FC Botosani l-a gasit excelent in careu pe Daniel Benzar, iar jucatorul intrat dupa pauza a inscris printre picioarele portarului sloven.O calificare fara probleme pentru FCSB, care va avea insa o misiune mult mai dificila in faza urmatoare, contra lui Hajduk Split, transmite Ziare.com.

Ultima modificare in data de :2018-08-02

TAGURI: fcsb, europa league, rudar velenje