2018-12-11 00:05

Federer şi Şarapova, OUT de la US Open

|  11:24

Roger Federer, locul 2 mondial, a fost eliminat surprinzător, după un meci maraton, de australianul John Millman, locul 55 ATP, în optimi la US Open, scor 3-6, 7-5, 7-6 (9/7), 7-6 (7/3). Şi Maria Şarapova, locul 22 mondial, a părăsit în optimi US Open, fiind învinsă de iberica Carla Suarez Navarro, locul 24 WTA, scor 6-4, 6-3, luni.

Meciul a durat trei ore şi 34 de minute, iar Roger Federer a înregistrat cel mai slab rezultat al său la US Open din 2013. În sferturi, Millman va evolua contra sârbului Novak Djokovici, care l-a învins pe portughezul Joao Sousa, scor 6-3, 6-4, 6-3.

Tot în sferturi a ajuns şi croatul Marin Cilic, după victoria cu belgianul David Goffin, scor 7-6 (8/6), 6-2, 6-4. Pentru un loc în semifinale, Cilici va evolua cu japonezul Kei Nishikori, învingător în faţa lui Phillip Kohlschreiber, scor 6-3, 6-2, 7-5.

Revenire cu mari probleme

De la revenirea după suspendarea de 15 luni pentru dopaj, în primăvara anului 2017, Şarapova, în vârstă de 31de ani, nu a mai trecut de sferturile de finală la un Grand Slam. Suarez Navarro, sfertfinalistă la Flushing Meadows în urmă cu cinci ani, va juca pentru un loc în semifinale cu americanca Madison Keys, locul 14 mondial. În sferturi a acces şi ucraineanca Lesia Ţurenko, după scor 6-7 (3/7), 7-5, cu sportiva cehă Marketa Vondrousova.

Ultima modificare in data de :2018-09-04

TAGURI: federer, sarapova, out, us open