2016-12-09 21:31

Fortăreaţa Rapid

|  18:09

Victoriecu 2-0 în faţa CFR-ului, încă o partidă câştigată la zero de echipa lui Şumudică.A patra în acest sezon, şi giuleştenii arată cel mai solid joc dintre toatepretendentele la titlu. Siguranţa echipei se bazează, în principal, pe o foartebună organizare defensivă. Cu excepţia sfertului de oră din Groapă, atunci cândau primit 3 goluri, apărarea Rapidului a fost impenetrabilă. 13 reprize fărăgol primit reprezintă o performanţă greu de egalat. Şi nu au jucat cu oricine,adversarele fiind FC Vaslui, Unirea Urziceni, Gaz Metan Mediaş, Oţelul, Bistriţa,Dinamo şi CFR Cluj. Fost atacant de meserie, Şumudică a reuşit în Giuleşti săpună la punct o defensivă de fier. Rui Duarte şi Marcos Antonio, transferaţi înaceastă vară, plus rebelii Marius Constantin şi Vladimir Bozovic formează unadevărat Alcatraz vişiniu. La Rapid nu se confirmă regula “suntmulţi jucători noi, este nevoie de acomodare”. La începutulacestui sezon, Dinu Gheorghe a transferat 11 jucători, iar în formula de start pecare Şumudică a folosit-o de regulă în acest sezon se regăsesc şase jucătorinoi. Tehnicianul alb-vişiniilor a prins curaj şi spune răspicat că vrea titlul,deoarece are mare încredere că această apărare îl va ajuta să îl câştige. Cumşi în atac lucrurile merg din ce în ce mai bine, brazilianul Cassio spărgândgheaţa cu CFR Cluj, Şumudică chiar este îndreptăţit să spere la câştigareacampionatului.

Ultima modificare in data de :638942-07-20