2018-12-12 23:15

FRANŢA - CROAŢIA, marea FINALĂ de la Mondial. Echipele probabile

|  11:01

Franţa şi Croaţia dispută în această seară, de la ora 18.00, la Moscova, pe Stadionul Lujniki, ultimul act al Campionatului Mondial din Rusia. Dacă francezii au mai fost campioani mondială în 1998, când au şi organizat turneul final, după 3-0 cu Brazilia în finală, Croaţia se află pentru prima oară în finala unui mondial, fiind a 13-a echipă din istorie calificată în ultimul act. În 1998, Croaţia a ocupat locul 3 la CM, fiind eliminată în semifinale chiar de Franţa. Totodată, “cocoşii” au mai jucat în ultimul act la CM în 2006, în Germania, când a pierdut la loviturile de departajare, în faţa Italiei.

Trasee

Franţa a câştigat grupa C, după ce a învins Australia, scor 2-1, Peru, scor 1-0 şi a remizat cu Danemarca, scor 0-0. În optimi, Franţa a trecut de Argentina, scor 4-3, în sferturi de Uruguay, scor 2-0, iar în semifinale de Belgia, scor 1-0. La rândul ei, Croaţia s-a impus în grupa D, cu trei victorii: 2-0 cu Nigeria, 3-0 cu Argentina şi 2-1 cu Islanda. În optimi, Croaţia a trecut de Danemarca, scor 4-3, la loviturile de departajare, în sferturi de Rusia, tot la loviturile de departajare, scor 6-5, iar în semifinale de Anglia, scor 2-1, după prelungiri.

Ce performanţă ar fi pentru Didier Deschamps

Selecţionerul Franţei Didier Deschamps poate deveni al treilea om care câştigă Cupa Mondială atât ca jucător, cât şi ca antrenor. Brazilianul Mario Lobo Zagallo a câştigat, ca jucător, titlul mondial cu Selecao în Suedia 1958 şi Chile 1962, iar apoi a condus naţionala "Canarinha" la victorie în Mexic 1970, având şi o finală pierdută în 1998. Germanul Beckenbauer a participat la două finale ca jucător, în Anglia 1966; pierdută în faţa echipei gazdă, şi Germania 1974, pe care a câştigat-o. Ca selecţioner, el a condus Nationalmannschaft în finalele din Mexic 1986, pierdută în faţa Argentinei lui Maradona, şi Italia 1990, câştigată în faţa aceloraşi adversari.

Brigada de arbitri

Meciul va fi arbitrat de arbitrul argentinian Nestor Pitana, ajutat de asistenţii Hernan Maidana şi Juan P. Belatti, iar arbitru de rezervă va fi olandezul Bjorn Kuipers.

Echipe probabile:

Franţa:  Hugo Lloris - Benjamin Pavard, Raphael Varane, Samuel Umtiti, Lucas Hernandez - Paul Pogba, Ngolo Kante - Kylian Mbappe, Antoine Griezmann, Blaise Matuidi - Olivier Giroud. Selecţioner: Didier Deschamps

Croaţia: Danijel Subasic - Sime Vrsaljko, Dejan Lovren, Domagoj Vida, Ivan Strinic - Ivan Rakitic, Marcelo Brozovic - Ante Rebic, Luka Modric, Ivan Perisic - Mario Mandzukic. Selecţioner: Zlatko Dalic

Ultima modificare in data de :2018-07-15

TAGURI: finala mondial, franta, croatia, echipe probabile