2016-12-08 20:30

Franţa a eliminat Rusia

|  19:31

Rusia, cvadrupla campioană mondială la handbal feminin şi deţinătoare a trofeului, a fost eliminată, ieri, în sferturile de finală ale Campionatului Mondial din Brazilia, de echipa Franţei, scor 25-23 (13-12), partidă ce poate fi considerată şi o reeditare a finalei competiţiei din 2009.

Franţa şi-a dominat permanent adversara, până aproape de final. Cotată cu prima şansă la titlul mondial, după cele cucerite în 2001, 2005, 2007 şi 2009, Rusia a condus doar în primele minute, ulterior reuşind să mai egaleze o singură dată (12-12, min. 30).

Rusoaicele au revenit însă pe final, apropiindu-se la un gol, 23-24 (min. 57). Însă Franţa a mai marcat încă o dată, stabilind scorul final, 25-23, după un meci spectaculos în care echipa lui Olivier Krumbholz a răsturnat toate pronosticurile.

Ultima modificare in data de :639269-01-02