2016-12-09 02:05

Gergo Szabo a câştigat cu scandal Raliul Sibiului

|  18:47

Echipajulmaghiar format din Gergo Szabo şi Zoltan Kohler (Mitsubishi Lancer) a ocupatprimul loc în Raliul Sibiului, chiar dacă, conform autorally.ro, Szabo ar fifost exclus din competiţie pentru service ilegal. Cu toate acestea, campionulnaţional en-titre a urcat pe cea mai înaltă treaptă apodiumului la festivitatea de premiere, după ce echipa sa a depus contestaţie.Decizia definitivă se va lua la începutul săptămânii viitoare, de către Comisiade Competiţii a Federaţiei Române de Automobilism Sportiv (FRAS). EchipajulMarco Tempestini/Dorin Pulpea (Peugeot 207 S2000) a terminat pe locul secund,la 1 min. 33 sec. 2/10, iar pe trei s-a clasat echipajul Dan Gârtofan/MihaiLăzărescu (Subaru Impreza STI), la 2 min. 13 sec. 1/10, italienii SimoneCampedelli/Danilo Fappani (Citroen DS3 R3) au terminat pe patru, la 4 min. 59sec. 1/10, în timp ce pe cinci s-a clasat echipajul George Grigorescu/RaduDumitriu (Renault Clio), la 7 min. 24 sec. 2/10. Francezii FrancoisDelecour/Fabrice Savoye (Dacia Logan) s-a clasat pe 14, la 16 min. 23 sec. 8/10de câştigător. Printre cei care au abandonat s-au numărat Titi Aur, ValentinPorcişteanu sau Bogdan Marişca. La general lider se menţine ValentinPorcişteanu, cu 52 de puncte, urmat de Gârtofan, 51 p, Marişca, 43,5 p, GergoSzabo, 39,5 p, Marco Tempestini, 39 p etc. Etapa a şasea a CampionatuluiNaţional de Raliuri, Raliul Aradului, va avea loc pe 5-6 august.

Ultima modificare in data de :639253-01-13