2017-11-25 04:06

Gigi a ordonat, Chiajna a executat. Vasluiul a spulberat Mediașul

|  21:02

Bănuielile iubitorilor de fotbal legate de meciul Chiajna – Steaua, scor 0-2, par să se fi adeverit. Gigi Becali era foarte sigur de trei puncte înaintea acestei dispute, iar evoluția gazdelor nu a fost cea cu care ne-au obișnuit elevii lui Laurențiu Reghecampf în acest retur și au cedat destul de ușor lupta.

Iliev a deschis scorul repede, în minutul 7, pentru ca steliștii să rămână în inferioritate numerică cu 10 minute înainte de pauză, după un fault de la spate al lui Chipciu. Chiar dacă după pauză era de așteptat un iureș al gazdelor, spectatorii din tribune strigau hâtru: “Stați liniștiiți, atât se termină. Suntem la teatru aici”. Și chiar așa s-au desfășurat forțele în partea a doua. Jucătorii Concordiei păreau a trage de timp, chiar dacă rezultatul le era nefavorabil. Pe acest fond a venit și golul doi, marcat de Martinovic, care a rispit și orice emoție, dacă mai era nevoie de asta.

Cu acest succes, Steaua face 56 de puncte și sare peste Dinamo în clasament, însă rămâne la cinci lungimi de undă în spatele liderului CFR Cluj.

“Visăm la titlu, dar nu cred că ajungem la el. Ar fi bine să joace toţi aşa cum a făcut-o Chiajna, numai proştii fac speculaţii pe seama a ceea ce s-a jucat azi. Am rămas trăsnit când ni s-a spus că a fost aranjat. Nu mi s-a părut nimic necurat nici la meciul cu CFR. Suntem diabolici şi regizăm mai ceva ca Shakespeare”, a spus Stoichiță după meci.

“Vrea Dumnezeu să ne dea campionatul, bine, dacă nu, te egalează ăia în ultimul minut. Stai să să vezi, că Satan e cu CFR-ul. Te duce, te duce, apoi îţi dă drumul. Stai să vezi! Eu cred că numai cu CFR o să ne batem”, a fost și reacția lui Gigi Becali.

Concordia: Fl. Niţă - Krumov, Mamele, D.Bratu, Guilherme - Muzac (V.Iacob '46), L. Filip - Ad.Popa, I. Iordache (R. Iancu '56) - V.Dinu (Paulinho '12), Alex dos Santos. Antrenor: Laurenţiu Reghecampf

Steaua: Tătăruşanu - Martinovici, Iliev, Geraldo, Latovlevici (Pîrvulescu '25) - Bicfalvi, Bourceanu - Chipciu, Bălan (Tatu '45), Tănase - Rusescu (Nikolici '64). Antrenor: Mihai Stoichiţă

Cartonaşe galbene: Krumov '9 / Latovlevici '24, Martinovici '33, Bălan '41, Rusescu '61, Bourceanu '68

Cartonaşe roşii: Chipciu '36 / R. Iancu '88

În cealaltă partidă a zilei, FC Vaslui a măturat pe jos cu Gaz Metan Mediaș, scor 4-0, și este singura care este în stare să mai prindă din urmă pe CFR Cluj. Adailton a început balul în minutul 17 , pentru ca Mike Temwanjera să realizeze un hattrick de senzație. Curios este că golgheterul Wesley nu a reușit să puncteze, nici măcar în minutul 85, atunci când a ratat cu poarta goală.

CS Vaslui: Borjan - Milanov, M. Constantin, Farkas, Hugo Luz - N'Doye (Anderson '75), Costin - Sânmărtean, Wesley, Adailton (Stanciu '46) - Temwanjera (Yero Bello 67). Antrenor: Augusto Inacio

Gaz Metan: Pleşca - Frăsinescu, Lazăr, Muth, Ciucă (Zaharia '60) - Bozeşan (Hilinca '68), Breeveld - Gheoghe (Tahar '55), Vitinho, C. Petre - Roman. Antrenor: Cristian Pustai

marţi 8 mai

CS Voinţa Sibiu - FC Dinamo Bucureşti (18,00, Digi Sport)

FC Universitatea Cluj-Napoca - FC CFR 1907 Cluj-Napoca (21,30, Digi Sport)

miercuri 9 mai

CS Mioveni - FC Braşov (16,00, Digi Sport)

FCM Tg. Mureş - FC Petrolul Ploieşti (18,00, Digi Sport)

joi 10 mai

FC Sportul Studenţesc - FC Oţelul Galaţi (17,00, Digi Sport)

FC Astra Ploieşti - CS Concordia Chiajna (19,00, Digi Sport)

CS Pandurii Tg. Jiu - FC Vaslui (20,00, GSP TV)

CS Gaz Metan Mediaş - FC Rapid Bucureşti (21,30, Dolce Sport)

FC Steaua Bucureşti - FC Ceahlăul Piatra Neamţ (21,30, Digi Sport)

08 Mai 2012

daca n-ar fi semnat " onanim" m-as putea pisa pe autor, asa inca...e degeaba :)
ANONIM
08 Mai 2012

rhadu bancu daca nu ai vazut meciu taci si behaie in alta parte :), ala nu a fost un meci de fotbal, mai degraba o piesa de teatru sau o secventa dintr-un film cu .... :).