2018-12-11 11:27

HCM Baia Mare o învinge categoric pe Thuringer și se califică în sferturile Ligii Campionilor

|  20:38

Vicecampioana României la handbal feminin, HCM Baia Mare, este ca și calificată în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, vineri seara, după ce a învins formația germană HC Thuringer, cu 38-27 (19-12), în penultima etapă din grupele principale. Meciul s-a disputat în Sala Polivalentă ''Lascăr Pană'', informează Agerpres.

HCM reușește, astfel, a cincea victorie consecutivă din tot atâtea meciuri în prima grupă principală, în care intrase fără vreun punct.

Extrema dreaptă Alexandra Do Nascimento a fost cea mai bună marcatoare, cu 9 goluri, alături de Allison Pineau, 7 goluri. Pentru gazde au mai marcat Patricia Vizitiu — 6, Ana-Maria Tănăsie — 6, Lois Abbingh — 6, Luciana Marin — 1, Gabriela Perianu — 1, Valentina Ardean-Elisei — 1, Katarina Jezic — 1.

Românca Eliza Buceschi, fosta jucătoare a formației băimărene, a marcat 5 goluri pentru Thuringer, Crina Pintea (ex-HC Zalău) a înscris un gol, restul fiind reușite de Meike Schmelzer — 6, Natalia Reșetnikova — 3, Sonja Frey — 3, Anouk van de Wiel — 2, Danick Snelder — 2, Svenja Huber — 2, Audrey Deroin — 2, Kartin Engel — 1.

În clasament, pe primul loc se află Rostov pe Don, 15 puncte, urmată de FTC-Rail Cargo Hungaria, 10 p, HCM Baia Mare, 10 p, Larvik, 8 p, Fleury Loiret Handball, 6 p, Thuringer HC, 1 p. HCM și Thuringer au fiecare un joc mai mult.

În ultima etapă din grupele principale, HCM va juca în deplasare cu Ferencvaros (FTC-Rail Cargo Hungaria), pe 27 februarie.

Ca sa fie sigură de calificarea in sferturi, HCM are nevoie ca mâine Fleury sa nu câștige la Rostov SAU Larvik sa nu invinga Ferencvaros, informează pagina de Facebook Handbal Feminin.

Ultima modificare in data de :2016-02-19

TAGURI: hcm baia mare thuringer