2018-10-24 03:47

Real Madrid este din nou CAMPIOANA EUROPEI! Vezi REZUMATUL video

|  21:35

Europa și-a ales regina la fotbal. După un meci superb dintre Real Madrid și Liverpool la Kiev, finala a fost dominată clar de madrileni. Omul meciului, Gareth Bale a marcat două dintre cele trei goluri ale Realului. Scor final: 3-1.

Minutul 83 GOL Real Madrid! Gareth Bale loveste din nou cu un gol superb dintr-o greșeală a portarului lui Liverpool.

Minutul 64 GOL Real Madrid! Nou intratul Gareth Bale a înscris un gol superb printr-o execuție fenomenală.

Minutul 55 GOL Liverpool! Sadio Mane egalează după o lovitură de la colțul terenului.

Minutul 51. GOL Real Madrid! Gafă uluitoare a portarului lui Liverpool - Karius. Trimite mingea direct în piciorul lui Benzema care trimite în poartă.

Minutul 43 Gol anulat pentru Real Madrid. Ronaldo a trimis cu capul din 5 metri, Karius a respins în față, iar Benzema a trimis mingea în plasă, însă tușierul a ridicat fanionul.

Minutul 35 Carvajal se accidentează și părăsește la rândul său terenul în lacrimi.

Panică în tabăra lui Liverpool. Mo Salah cade pe umăr după un duel cu Sergio Ramos. Nu mai poate continua meciul și iese de pe teren în lacrimi.

Minutul 23 Cea mai mare ocazie de până acum a finalei. Firmino șutează în blocajul lui Ramos. Mingea ajunge la Alexander-Arnold, care trimite puternic. Navas intervine cu greutate

Minutul 15 Cristiano Ronaldo este lansat foarte bine de Carvajal, șuteaza în forță, dar mingea se duce peste poarta cormoranilor.

Real Madrid - Liverpool. Echipele de start:

Real Madrid: 1. Keylor Navas - 2. Dani Carvajal, 5. Raphael Varane, 4. Sergio Ramos (căpitan), 12. Marcelo - 10. Luka Modric, 14. Casemiro, 8. Toni Kroos - 22. Isco - 9. Karim Benzema, 7. Cristiano Ronaldo. Antrenor: Zinedine Zidane.Rezerve: 13. Kiko Casilla - 6. Nacho, 15. Theo Hernandez, 11. Gareth Bale, 17. Lucas Vazquez, 20. Marco Asensio, 23. Mateo Kovacic.

Liverpool: 1. Loris Karius - 66. Trent Alexander-Arnold, 6. Dejan Lovren, 4. Virgil Van Dijk, 26. Andy Robertson - 7. James Milner, 14. Jordan Henderson (căpitan), 5. Georginio Wijnaldum - 11. Mohamed Salah, 9. Roberto Firmino, 19. Sadio Mane. Antrenor: Jurgen Klopp.Rezerve: 22. Simon Mignolet - 2. Nathaniel Clyne, 17. Ragnar Klavan, 18. Alberto Moreno, 20. Adam Lallana, 23. Emre Can, 29. Dominic Solanke

Se întâlnesc marii golgheteri Cristiano Ronaldo cu 50 de goluri marcate si Mohamed Salah, egipteranul de la Liverpool cu 48 de reușite. Real Madrid poate câștiga pentru a 3-a oara la rând UEFA Champions League, iar Liverpool revine în finală după 11 ani de la eșecul cu AC Milan.

Real vizează câştigarea trofeului pentru a treia oară consecutiv, o premieră în actualul format al competiţiei.

Real a cucerit primele cinci trofee în cea mai importantă competiţie intercluburi de pe continent (1956-1960), iar Ajax (1971, 1972, 1973) şi Bayern Munchen (1974, 1975, 1976) au reuşit triple consecutive în Cupa Campionilor Europei.

Madrilenii au 12 trofee în palmaresul lor (1956, 1957, 1958, 1959, 1960, 1966, 1998, 2000, 2002, 2014, 2016, 2017), câştigând ultimele şase finale jucate. Real este a doua echipă care joacă trei finale consecutive în Champions League, după Juventus, între 1996 şi 1998.

Liverpool are cinci trofee în competiţie, 1977, 1978, 1981, 1984 şi 2005, însă niciun jucător din actualul lot al lui Jurgen Klopp nu a mai jucat în vreo finală de Champions League.

Cele două formaţii s-au înfruntat de cinci ori în cea mai importantă competiţie intercluburi, Liverpool câştigând de trei ori, iar Real de două ori (golaveraj 6-4).

Finala de sâmbătă este o reeditare a cele din 1981, când Liverpool s-a impus cu 1-0 la Paris, prin golul marcat de fundaşul Alan Kennedy (82), aceea fiind ultima înfrângere suferită de Real într-o finală europeană.

Ultima modificare in data de :2018-05-30

TAGURI: europa, finala, real madrid, liverpool, kiev, champions league

LEVST.
27 Mai 2018

cum se face ca si in sport, tot Monarhiile sunt pe primele locuri...Cum de nu au ajuns in finala Romania si Bulgaria???!!!
LEVST.
27 Mai 2018

Statistica exceptionala pentru cluburile din Spania. Au castigat 18 din ultimele 19 trofee internationale puse in joc___-----____ si nici macar Franta ("Piatza Marii Cetati!") sau Germania(motorul viitoarei Cetati!) nu au reusit asa ceva, ci o "biata" M-ionarhie...Ei, o sa vina cotzofana rozalie (care toata ziua cu Dracula caruia ii SP) si o sa zica , ca doar din intamplare, bla, bla,...
XXL
28 Mai 2018

Sergio Ramos la lovit pe portarul lui LIVERPOOL de la amețit și pe el,de a "kariat" pe cei de la LIVERPOOL;iar aceasta,cu câteva minute înaintea primirii primului gol, așa cum s-a văzut din analiza imaginilor.Deci presa germană nu a avut vedenii.