2018-11-17 11:00

ISRAEL - ROMÂNIA, scor final 1-2. România a preluat conducerea pe finalul partidei

|  19:12

România joacă sâmbătă seara primul amical din 2018, împotriva reprezentativei din Israel. Amicalul dintre Israel și România se joacă de la 20:00, la Netanya, și este în direct pe Pro TV.

Update: România a preluat conducerea în minutul 82, cu un gol al lui Ţucudean.

Update: România egalează rapid, printr-o reuşită a lui Stanciu, în minutul 64.

Update:  România a început slab a doua repriză, elevii lui Contra primind primul gol în minutul 60.

Cosmin Contra a decis primul "11" pe care îl va trimite în teren. Selecționerul pare să fi fost impresionat de evoluțiile excelente avute de Florin Niță în poarta celor de la Sparta Praga și l-a trimis titular în fața lui Ciprian Tătărușanu. O altă surpriză este apariția în apărare a lui Nicușor Bancu, scrie Gazeta Sporturilor.

Rămas cu doar două opțiuni pentru atac, Contra l-a ales pe Claudiu Keșeru în dauna lui George Țucudean.

Echipa de start a României: Niță - Benzar, Grigore, Săpunaru, Bancu - Pintilii, R. Marin - Deac, Budescu, Grozav - Keșeru

Pare greu de crezut, dar România nu a mai reuşit să câştige împotriva Israelului din 14 august 1996, de pe vremea Generaţiei de Aur. Atunci, într-un amical disputat la Bucureşti, Adrian Ilie (19) şi Craioveanu (82) marcau golurile ultimei victorii a "tricolorilor", 2-0. Pe băncile tehnice ale celor două reprezentative erau Anghel Iordănescu, respectiv Șlomo Șarf.

10 victorii, 5 remize şi 5 înfrângeri are România în palmaresul all time cu Israelul

ULTIMELE 4 MECIURI DIRECTERomânia - Israel 0-1 (Bucureşti, martie 1998, amical)România - Israel 0-2 (București, martie 1999, amical)Israel - România 1-0 (Tel Aviv, februarie 2008, amical)România - Israel 0-2 (Timişoara, martie 2010, amical)

Partida amicală Israel - România, de la Netanya, va fi condusă de o brigadă din Cipru cu Masias Dimitrios la centru. El va fi asistat de Giorgious Charalampos şi Marios Kalogerou.

Ultima modificare in data de :2018-03-24

TAGURI: israel romania, amical fotbal,