2016-12-03 23:53

Jorge Lorenzo, campion mondial la MotoGP

|  19:27
Spaniolul Jorge Lorenzo (Yamaha) a câştigattitlul mondial la MotoGP, după ce s-a clasat al treilea la Marele Premiu alMalaysiei, a 15-a etapă a Campionatului Mondial de Motociclism Viteză, în cares-a impus italianul Valentino Rossi, secondat de Andrea Doviziozo (Honda).Jorge Lorenzo, care a pornit din pole position în GP-ul Malaysiei, avea nevoiede o clasare între primii zece pentru a-şi asigura câştigarea titlului.Ibericul a acumulat 313 puncte în ierarhia generală, în care poziţia a douaeste ocupată tot de un spaniol, Dani Pedrosa (Honda, 228 puncte), şi pe locultrei se află Valentino Rossi (181 puncte). Pe de altă parte, în Formula 1,pilotul german al echipei Red Bull, Sebastian Vettel, a câştigat Marele Premiual Japoniei, desfăşurat pe circuitul la Suzuka, el fiind urmat de coechipierulsău Mark Webber. Pe locul trei s-a clasat Fernando Alonso de la Ferrari, pepatru a sosit Jenson Buton, iar pe cinci Lewis Hamilton, ultimii doi de laMcLaren-Mercedes. Au mai punctat Michael Schumacher (Ferrari) - locul 6, KamuiKobayashi (Sauber) - locul 7, Nick Heidfeld (Sauber) - locul 8, RubensBarrichello (Williams) - locul 9 şi Sebastien Buemi (Toro Rosso) - locul 10.

Ultima modificare in data de :638945-08-28