2016-12-11 02:33

JUDO: Alina Dumitru, medalie de bronz la CM din Japonia

|  18:08

AlinaDumitru a cucerit bronzul la Campionatele Mondiale, aceasta fiind singuramedalie obţinută de delegaţia României la competiţia din Japonia. Românca acâştigat Grupa D după trei victorii, cu Valetina Moscatt (Italia), Bat-ErdeneBaljinnyam (Mongolia) şi Frederique Jossinet (Franţa), calificându-se însemifinale. În penultimul act, Alina a pierdut în faţa reprezentantei gazdelor,Haruna Asami. În lupta pentru medalia de bronz, românca a învins-o pe Jung-YeonChung (Coreea de Sud), trecându-şi în cont cea de-a treia medalie de bronzmondială din carieră, care se alătură aurului olimpic şi celor şase titluricontinentale. La aceeaşi categorie, Carmen Bogdan a fost eliminată, în turuldoi al Grupei A, de Laetitia Payet (Franţa), în timp ce la categoria 66 kg, DanFâşie a fost eliminat, în turul trei al Grupei A, de japonezul JunpeiMorishita. La categoria 57 de kg, campioana europeană Corina Căprioriu s-aclasat pe locul 5, după ce a fost învinsă în meciul pentru medalia de bronz deIoulietta Boukouvala (Grecia). Tot la categoria 57 de kg, dar în Grupa C,Andreea Chiţu a fost eliminată chiar din primul tur de austriaca SabrinaFilzmoser. La masculin, categoria 73 de kg, Costel Dănculea a fost eliminat şi ella prima luptă, de thailandezul Achilleus Ralli. Primii sportivi intraţi încompetiţie la CM de la Tokyo, Daniel Brata şi Vlăduţ Simionescu, nu au trecutnici ei de preliminariile categoriilor 100, respectiv plus 100 de kg. La competiţiadin Japonia au participat 848 de sportivi din 111 ţări. Pentru medalia debronz, singura adusă delegaţiei României, Alina Dumitru a fost recompensată cu200 de puncte în clasamentul IJF şi cu un cec de 2.000 de dolari. (F.D.)

SURPRIZE:Barcelona şi AC Milan au pierdut în faţa unor noupromovate

Sfârşitul săptămânii în fotbalul european nu a fost indicat pariorilorînfocaţi. Dacă în Liga I, Steaua a pierdut surprinzător la Urziceni, încampionatele importante ale Europei s-au înregistrat rezultate la fel de „interesante”.Poate cea mai mare surpriză s-a înregistrat pe Nou Camp, acolo unde campioanaen titre Barcelona a cedat în faţa nou promovatei Hercules Alicante, scor 0-2,la oaspeţi, Pulhac nu a fost nici măcar rezervă. În Seria A, Milan, cuRonaldinho, Ibrahimovic, Pato şi Robinho, a pierdut la o altă nou promovată,Cesena, scor 0-2. Tot în Italia, Roma a fost depăşită net la Cagliari, scor1-5. În Germania, Marica şi Deac sunt ultimii în clasament, VfB Stuttgart,respectiv Schalke au pierdut şi în etapa a treia şi astfel rămân fără nici unpunct acumulat în clasament. În Anglia, Manchester United a avut un final decoşmar la Everton, după ce în minutul 91 conduceau cu 3-1, „diavolii” au fostegalaţi în ultimul minut de prelungiri. (F.D.)

Ultima modificare in data de :638942-07-20