2018-10-19 07:47

Gimnastică. Larisa Iordache a câştigat concursul feminin la individual compus

|  07:59

Larisa Iordache a câştigat, sâmbătă, concursul feminin la individual compus la gimnastică, cu un total de 56.963 de puncte, în cadrul Campionatelor Naţionale de la Cluj. Astfel, sportiva de la clubul Dinamo încă speră să ajungă la Jocurile Olimpice de la Rio, scrie ProSport.

Campionatele Naţionale de la Cluj au programat sâmbătă întrecerea din concursul feminin de la individual compus. Larisa Iordache (20 de ani / CS Dinamo) şi Cătălina Ponor (28 de ani / Farul Constanţa) au început lupta pentru câştigarea locului în delegaţia pentru Rio.

Primul duel a fost câştigat de Larisa Iordache, aceasta câştigând titlul la individual compus. Cătălina Ponor nu a punctat în clasamentul general, în condiţiile în care nu a evoluat la paralele.

Larisa Iordache a obţinut un total de 56.963, în condiţiile în care la toate aparatele a prezentat exerciţii sigure.

Cătălina Ponor şi-a început concursul la sol, unde a primit o notă de 14.533. La sol, Larisa Iordache a obţinut 14.500.

Al doilea aparat a bârna, unde pentru prima oară în ultimii ani, Cătălina Ponor a căzut de pe aparat la o piruetă şi a primit 14.366. Larisa Iordache a avut un exerciţiu sigur la bârnă, pentru care a fost notată cu 15.100.

La paralele, Larisa a obţinut 13.200 din cauză că a ratat aterizarea, în timp ce la sărituri a primit 14.133. La sărituri, Cătălina Ponor a avut 15.000.

Clasamentul pe echipe este: 1. Farul Constanţa 167.363, 2. Cetate Deva 166.397, 3. Steaua Bucureşti 155.963.

Ultima modificare in data de :2016-07-03

TAGURI: larisa iordache, castiga, concurs, feminin, individual, compus, gimnastica