2018-12-16 15:40

LIGA 1: Debut cu ghinion pentru Mutu. Pandurii câștigă în fața ASA Târgu Mureș

|  07:42

Revenirea lui Adrian Mutu în Liga 1, alături de ASA Târgu Mureș, nu a adus noroc echipei sale. În primul meci oficial din 2016, Pandurii Târgu Jiu a câștigat cu 1-0.

Ocaziile au aparut de-abia la jumatatea primei reprize, Gabi Muresan fiind cel mai periculos jucator al gazdelor. De partea cealalta, cea mai mare ocazie a avut-o nou-sositul Liviu Antal, insa jucatorul Pandurilor nu l-a putut invinge pe Stancioiu din interiorul careului, scrie Ziare.com.

Arbitrul Cristi Balaj a fost protagonistul finalului de repriza. Intai, in minutul 35, nu a acordat penalti la o cadere a lui Balaur in careul Pandurilor, iar in ultimul minut al primei parti a aratat punctul de la 11 metri, la poarta cealalta insa, dupa un fault al lui Stancioiu la Hora. Sapunaru a transformat fara emotii lovitura de pedeapsa.

Repriza a doua a inceput cu nervozitate pentru jucatorii celor doua echipe, iar in minutul 47 Adrian Mutu si-a facut debutul oficial la ASA. Atacantul roman a avut o sansa de a marca in minutul 55, dupa o lovitura libera indirecta acordata de Balaj din careul Pandurilor, dupa ce Stanca a tinut prea mult mingea in maini.

Meciul s-a incheiat cu victoria Pandurilor, iar ASA tremura serios in ultimele doua etape, pentru a ramane pe locul 6, ultimul care asigura calificarea in play-off-ul Ligii 1.

Pandurii strang 43 de puncte si urca pe locul 3, asigurandu-si prezenta in play-off, in timp ce ASA ramane cu 35 de puncte.

Ultima modificare in data de :2016-02-13

TAGURI: liga 1, adrian mutu, asa targu mures, pandurii, sapunaru